Skip to content
great

جدول معرفی نژاد سگ گریت دین

کشور محل ثبت آلمان
اندازه بزرگ و عضلانی
وزن نرها : (54-90 ) کیلو گرم
ماده ها: (45-54) کیلوگرم
قد نرها: (85-75) سانتی متر
ماده ها: (80-70) سانتی
سازگاری
توان زندگی در آپارتمان

این سگ ها برای زندگی آپارتمان مناسب اند فقط به دلیل اندازه بزرگ شان به مکان بزرگی نیاز دارند تا بتوانند نیازهای فعالیتی شان را تامین کنند.

میزان سر و صدا
سازگاری با کودکان

گریت دین ها نژاد خوبی برای ارتباط برقرار کردن با کودکان هستند. آن ها بسیار اهل بازی هستند. همچنین نگهبان خوبی برای کودکان هستند.

سازگاری با گربه ها
سازگاری با دیگر سگ ها
نیاز به فعالیت روزانه

این سگ نیاز به فعالیت بدنی زیادی ندارد ولی هر روز باید او را به یک پیاده روی طولانی ببرید. در زمان تولگی جلسات پیاده روی ها باید کمتر باشد تا زمانی که سگ تان به سن دو سالگی رسید . بعد از آن پیاده روی های طولانی توصیه میشود .

نیاز به رسیدگی های بهداشتی

این سگ ها در معرض چاقی و بیماری های قلبی و چرخش معده و سرطان استخوان هستند .

نیاز به مراقبت و نگهداری

گریت دین ها نیاز های مراقبتی و ارایشی بهداشتی زیادی ندارند. پوشش آن ها دو لایه است و نیاز به رسیدگی زیادی ندارد. حمام را میتوانید حتی هر سه ماه یک بار نیز انجام دهید. هر هفته با یک برس میتوانید بدن او را شانه کنید.

هیپوآلرژیک ندارد
نیاز به بازی و توجه
ریزش مو

ریزش مو در این نژاد زیاد نیست. اگر بورس کشیدن را به صورت هفتگی انجام دهید از میزان این ریزش ها می کاهید. هر سال معمولا یک بار ریزش کلی و شدید دارند .

یادگیری و هوش
غریبه دوستی
توانایی سگ نگهبان شدن

گریت دین ها سگ های بسیار خوبی برای نگهبانی هستند. صدای بلند و آلارم گونه این نژاد ، صاحبش را از انواع خطرات به موقع آگاه خواهد کرد.

مدت زمان عمر به صورت متوسط 12-13سال

تاریخچه نژاد گریت دین:

در مصر باستان یک نژاد سگ بسیار بزرگ ظاهری شبیه گریت دین های امروزی داشتند، طبق شواهدی در اواسط قرن ۱۶ این نژاد از تلقیح بین دو نژاد English Mastiff و   Irish Wolfhound  به وجود آمده بود.این اتفاق بیشتر در کشور آلمان رخ داده بود. پیشینه این سگ آلمانی به زمانی که قوم آلن که یک قوم ایرانی بودند و به انجا کوچ کردند برمی گردد.این قوم از آسیا به آلمان رفته و این نژاد سگ را با خودش جابجا کرده است.
افسانه ای در مورد آن وجود دارد که این سگ توانسته بوده با یک خرس مبارزه کند و به همین دلیل آلمان ها از این نژاد استقبال کردند و آنرا با نژاد آیریش ولف هاند ترکیب کردند و نژاد فعلی گریت را به وجود آوردند.
آپولو سگ ها از دیگر لقب های این نژاد می باشد ، آپولو در بین خدایان یونانی یکی از مهمترین خداها بوده و جایگاهش بالاتر از خدایان دیگر بوده است و به دلیل اهمیت زیاد این سگ به آن این لقب را داده اند.
در گذشته این سگها برای جنگ و شکار استفاده میشدند ، آنها نژادی قوی و و شجاع بودند که از پس حیوانات بزرگ به خوبی برمی امدند و حیواناتی مثل گراز و خرس را شکست می دادند. این سگ به سرعت در بین عموم مردم نیز به عنوان یک سگ خانگی جا باز کرد چون به غیر از ویژگی های شکاری اش رفتاری کاملا اشرافی و نجیبانه داشت. گریت دین نهایتا در سال 1880 به عنوان یک نژاد آلمانی به ثبت رسید و در اواخر سال 1800 میلادی وارد آمریکا شد و مورد استقبال زیادی در این کشور نیز قرار گرفت و در حال حاضر به عنوان یکی از نژادهای پر طرفدار در امریکا و اروپا میباشد.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد گرین دین:

وزن این نژاد در نرها  ۹۰-۵۴  کیلوگرم و در ماده‌ها ۵۴-۴۵ کیلوگرم است و قد در نر ها ۸۶-۷۶ سانتی‌متر و در ماده‌ها ۸۱-۷۱ سانتی‌متر است.
گریت دین نباید کمتر از ۳۰ کیلوگرم وزن داشته باشد. این نژاد دارای جثه‌ای بزرگ، قوی، عضلانی،با هیبت و زیبا است. گریت دین سری مستطیل شکل دارد، گوش‌های او به صورت افراشته می باشد، بینی این نژاد سیاه رنگ است، گریت دین دارای گردنی بلند می باشد،او دارای سینه‌ای پهن و عضلانی، دست ها و پاها های عضلانی است. دندانهای این نژاد قوی هستند.
گردن او محکم و روبه بالا و بلند است.
دم این نژاد درقاعده پهن است و به تدریج از ضخامت آن کاسته می‌شود . دم این نژاد نباید شکل حلقوی یا قلاب مانند داشته باشد.
موهای او کوتاه و ضخیم و متراکم بوده و رنگ هایی که در این نژاد دیده می شود،رنگ‌های سیاه، سفید، آبی، حنایی و بلوطی است که هم به صورت تک رنگ و هم خال دار دیده می‌شود.

نظافت:
در بسیاری از زمان های سال این نژاد ریزش مو ‌ندارد.پوشش موی او کوتاه و صاف است اما با توجه به اندازه سگ او هم می تواند به مقدار کمی ریزش مو داشته باشد.برس زدن و حمام به کاهش این ریزش مو کمک می کند.مسواک زدن هفتگی با یک مسواک و خمیر دندان مخصوص نیز به سلامت دندان هایش کمک می کند. در طول سال یک یا دو بار ریزش موی بیشتر پیدا می کند .
ناخن ها نیز باید طور منظم به دلیل رشد بیش از حد کوتاه شوند زیرا ناخن های بلند می تواند باعث درد سگ و همچنین مشکلات در راه رفتن او شوند.
در مورد ریزش مو برخی نژاد ها ریزش موی زیاد دارند مانندLabrador Retrievers ، Newfoundlands و Pekingese که نشان دهنده این است که ژنتیک خیلی تعیین کننده این مسئله است . دلایلی وجود دارد که چرا برخی از سگ ها ریزش موی کمی دارند و برخی دیگر خیر!
نژادهای مختلف ریزش موهای متفاوتی دارند: برخی ریزش فصلی دارند, در حالی که برخی ریزش موی در طول سال دارند. این بستگی به نوع پوشش آن دارد.
سگ هایی که ریزش فصلی دارند,اکثرا ریزش مو در فصل بهار و پاییز دارند. در بهار سگ با ریزش مو خود را برای آب و هوای گرم آماده می سازد و به طور مشابه در پاییز در حال آماده سازی برای زمستان است.
برای ریزش موی سگ ها مهم است که موهای آنها را با برس مناسب گاهی اوقات در هفته شانه بزنید و یا گاهی اوقات روزانه این کار را انجام دهید مخصوصا در طی دوره های سنگین ریزش مو!
حتی اگر سگ ریزش موی شما زیاد نیست باز هم مهم است که آنها را به طور منظم برس بکشید!
انتخاب یک برس برای سگ خود می تواند به شما در روند نظافت او کمک زیادی کند .
شما می توانید با انجام این‌ کار باعث شل شدن موهای مرده و رشد موی جدید او کمک کنید.
ابتدا با برس روی پوشش موی او در خلاف جهت رشد مو بکشید و موهای مرده را حذف کنید و سپس قلم مو را در جهت رشد مو روی پوست او بکشید . تکرار این فرآیند چند بار باید انجام شود،این کار به توزیع روغن های طبیعی پوست او در سراسر پوشش اش کمک می کند.
برای بسیاری از صاحبان سگ حمام بردن حیوان خانگی می تواند دشوار باشد،برای تعیین اینکه چگونه و چقدر باید سگ خود را به حمام ببرید سوالات زیادی مطرح است. حقیقت این است که پاسخ این سوال بستگی به بسیاری از چیزها دارد.
بر اساس نژاد ،شیوه زندگی, بلندی مو
و نوع پوشش این مسئله متفاوت می شود.
این نژاد به دلیل پوشش کوتاه خود خیلی نیاز به حمام ندارد .
شروع آموزش اولیه سگ و سازگار کردن او با شرایط زندگی شما یک کلید بزرگ موفقیت است.
صحبت کردن با پرورش دهنده سگ ها و شنیدن توصیف دقیق رفتارها و شخصیت سگ ها و آنچه شما دنبال آن هستید ،برای کمک به انتخاب یک توله سگ بسیار مهم است. پرورش دهندگان با شناخت کامل از یک توله سگ می توانند بطرز عجیبی توصیه های سازنده ای بکنند.
بسیاری از آنچه شما می توانید با انجام آن ها به نگه داشتن سگ خود کمک کنید بسیار آسان است و به راحتی می توانید او را خوشحال و سالم نگه دارید. شما باید با کنترل رژیم غذایی او , مطمئن شوید که او غذاهای سالم و مقوی می خورد.هم چنین ورزش به طور منظم ،مسواک زدن دندان های او و برس کشیدن موهایش به سلامت او بسیار کمک می کند.معاینات و واکسیناسیون نیز ضروری است که برای او  توصیه می کنیم .ما برای او “چک آپ” و تست های روتین سالیانه برای غربالگری بیماری ها را توصیه می کنیم. یکی دیگر از مراقبت های لازم برای حیوان خانگی تان ثبت نام برای بیمه سلامت او است. بیمه بهداشت و درمان کمک خواهد کرد که شما از نظر هزینه های بیماری های احتمالی به مشکل برنخورید.
تمیز کردن گوش هم به صورت هفتگی باید انجام شود.
با پیاده روی روزانه و جلسات بازی کوتاه نیازهای فعالیتی او را تامین کنید و این گونه او را به یک سگ خانگی خوب تبدیل کنید.
نگه داشتن رژیم غذایی سگ تان در یک رژیم خوب و متعادل با کیفیت بالا و مناسب برای سن او بسیار مهم است.
ورزش سگ تان را هم به طور منظم انجام دهید اما بیش از حد نباشد.
پلاک هایی که توسط میکروب ها روی دندان ها به وجود می آیند می توانند، بوی ناخوشایندی ایجاد کنند.
پس از اینکه شما دندان های سگ تان  را به صورت حرفه ای تمیز کردید،باید رژیم تغذیه ای خاصی را که برای حفظ سلامت دندان ها نیاز است رعایت کنید و هم چنین مسواک زدن منظم نیز خیلی کمک می کند.
شما می توانید یک یا دو بار در هفته برای رفع جرم های دندان سگ خود از یک خمیر دندان سگ استفاده کنید. از مسواک نرم و ترجیحا مسواک نرم کودک استفاده کنید. بیماری پریودنتال که عفونت بین لثه و دندان است، بعضی اوقات دندان های سگ را تحت تاثیر قرار می دهد.
اغلب، در اثر عفونت پريودنتال سگ دندانش را از دست می دهد.عفونت ها احتمالا می توانند به سایر نقاط بدن او نیز نفوذ کنند.
تعدادی از مشکلات بهداشتی و تغییرات رفتاری که سگ های مسن تر را تحت تاثیر قرار می دهند، وجود دارد، بنابراین صاحبان سگ ها  باید این ها را بدانند تا بدانند چگونه بهترین ها را برای سگ شان در نظر بگیرند و در سال های طلایی همراهی با سگ شان احساس خوبی داشته باشند.
مهم است که از مسائل مربوط به مسائل بهداشتی سگ های مسن مطلع شوید و مراقبت های خوبی داشته باشید و اگر سگ شما هیچ بیماری یا حادثه ای بزرگ در طول زندکی اش نداشته باشد، باید با خوشحالی تا سن متوسط  و بزرگسالی زندگی کند.
اینکه سگ شما چه مدت زندگی می کند به نژاد او بستگی دارد.این نژاد به طور متوسط ۱۰-۱۲سال عمر می کند.

علائم پیری:

فعالیت های عمومی کاهش می یابد.
خواب او بیشتر و عمیق تر می شود.
از دست دادن علاقه به فعالیت های خانوادگی!
اشتیاق کمتر برای پیاده روی طولانی مدت!

 

 

خصوصیات اخلاقی سگ‌ نژاد گریت دین

گریت دین یک سگ خانگی باوقار، دوست داشتنی و شجاع است که رابطه خوبی هم با بچه ها برقرار می کند و بازی با آنها را بسیار دوست دارد.گریت دین سگی خوش اخلاق است که به خوبی با محیط اطرافش رابطه دوستانه برقرار می کند و سگی پرطرفدار و‌محبوب در سراسر جهان است.  او سگ خانواده است و به خوبی با غریبه ها نیز رابطه برقرار می کند.
اما در عین حال یک محافظ خوب برای شما نیز می باشد و هر لحظه حس کند چیزی شما را تهدید می کند به خوبی از شما مراقبت می کند.
این سگ ها برای نگه داری در آپارتمان مناسب اند ولی نباید اندازه آپارتمان خیلی کوچک باشد چون جثه این سگ بزرگ است .سگ های گریت دین نیز مانند سایر نژاد ها باید از سنین پایین اجتماعی شوند و در سنین پایین این کار سریع و آسان است ،شما باید او را از تولگی در پارک و اطراف خانه بچرخانید تا با محیط اطراف اشنا شوند و اجتماعی شدن را آغاز کنند.
این نژاد نیز همانند سایر نژادها به پیاده روی روزانه نیازمند است ولی نباید او را بیش از حد تمرین بدهید.

آموزش:

گفتیم اجتماعی کردن سگ ها باید از تولگی آغاز شود. کلاس های آموزشی برای آن ها توصیه می شود. برای یک نژاد بزرگ و قدرتمند مثل گریت دین اموزش اطاعت پذیری بسیار مهم است. اجتماعی کردن باید به آرامی با در معرض قرار دادن توله سگ در کنار طیف گسترده ای از مردم, مکان ها و موقعیت ها انجام شود و این کار به او کمک خواهد کرد ارتباط گرفتن با اطراف را یاد بگیرد.سگ دانمارکی بزرگ سگی اجتماعی و دوستانه و مشتاق به یادگیری است. آنها نیاز به تماس با انسان ها و ارتباط گرفتن با آنها هستند ،آنها حیواناتی با محبت و اجتماعی می باشند.

شیوه زندگی گریت دین :

یک سبک زندگی فعال ممکن است باعث شود این نژاد راحت تر زندگی کند .
تمیز نگه داشتن سگ به او کمک می کند که سالم تر و بهتر زندگی کند،حمام به طور معمول ماهی یکبار کافی است اما
اگر سگ شما در حال بازی در آب گل آلود است و یا از آن برای نگهداری از گوسفندان استفاده می شود ممکن است در نهایت نیاز بیشتری به حمام داشته باشد .

ورزش و نیاز های فعالیتی:

دانمارکی بزرگ ممکن است آرام به نظر برسد اما آنها نیز نیاز به ورزش روزانه مناسب سن خود دارند. یک پیاده روی سریع دو یا سه بار در روز می تواند برایش کافی باشد. آنها می توانند همراهان خوب در رفتن به طبیعت برای شما باشند ،اما شما باید صبر کنید تا سگ تان به سن 2 سالگی برسد زیرا ممکن است باعث آسیب به رشد مفاصل او شود. به دلیل خطر نفخ جلوگیری از ورزش جدی بعد از غذا خوردن او ضروری است.
دانمارکی ها تمایل به دنبال کردن بوها دارند به طوری که آنها باید همیشه در کنترل شما باشند و توسط قلاده مناسب مهار شوند و تنها در مناطق امن با حصار بلند مجاز به آزاد رها کردن آن ها هستید. بسیاری از دانمارکی ها از شرکت در ورزش ها و مسابقات لذت می برند مثلا از ورزشی مانند flyball.

مشکلات مربوط به سلامتی در نژاد گریت دین:

همان طور که در سایر نژاد ها بیماری هایی وجود دارد در این نژاد نیز بیماری هایی وجود دارد و نگرانی های عمده عبارت اند از: پیچ خوردگی معده ، بیماری قلبی مادرزادی ، کاردیومیوپاتی (نقص در عضله قلب)
بیماری های به مراتب کم اهمیت تر نیز عبارت اند: سندرم وبلر ، آب مروارید ، بدشکلی آرنج ، استئوسارکوما(تومور بدخیم استخوان) ، مشکلات خلقی و اضطراب ، hypertrophic osteoarthropathy
برخی بیماری هایی که گهگاه دیده میشوند نیز عبارت اند از: آب سیاه ، اختلال در انعقاد خون!
سگ دانمارکی بزرگ برای هوش زیادش و کم انرژی بودن و ویژگی نگهبان بودنش شناخته شده است. متاسفانه این نژاد غول پیکر به طور متوسط طول عمری حدود 6 تا 8 سال دارد و به این دلیل مهم است که شما مسائل بهداشتی مربوط به آن را بدانید و به سگ خود کمک کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشد.در زیر به توضیح بیماری های رایج در این نژاد می پردازیم.
پیچش معده:
شایع ترین قاتل برای نژاد دانمارکی بزرگ اختلال پیچش معده است.
بیماری دیسک بین مهره ای:
 بسته به موقعیت و شدت مشکل، درمان می تواند از استراحت ساده، دارو و عمل جراحی باشد
این یکی از مشکلات سلامت عمومی در سگ های بزرگ است و پرورش انتخابی از والدینی که نشانه ای از این بیماری را نشان نمی دهند یکی از راه های پیشگیری از این بیماری است. در موارد شدیدتر، با درمان با مواد مخدر، امکان بهبود یافتن و استراحت کامل وجود دارد.
جراحی نیز گزینه ای در موارد شدیدتر است. برخی از مکمل های غذایی ممکن است در موارد مشابه مفید باشد. سگهای با اضافه وزن بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند 
یکی از مشکلات رایج سگ ها، بیماری دیسک بین مهره ای است.
ستون مهره یا ستون فقرات شامل یک سری از استخوان های کوچک است که از نخاع محافظت می کنند .هر گونه آسیب به نخاع بر حرکت بدن و اندام ها، همچنین احساس لمس و درد تاثیر می گذارد.
هر مهره توسط دیسک ها از مهره زیرین جدا شده است که از بافت نرم ساخته شده و اسیب به این بافت نرم باعث تحت فشار قرار گرفتن نخاع در کانال نخاعی می شود.
لایه بیرونی این دیسک ها فیبری است که حاوی منطقه داخلی است که نرم و ژله ای است.
این مشکل زمانی اتفاق می افتد که ژل لایه درونی از طریق فشار اعمال شده از لایه فیبری به داخل کانال مهره ها نفوذ می کند و بر روی نخاع فشار می یابد. این فشرده سازی ممکن است جزئی یا شدید باشد و این به میزان خروج از کانال بستگی دارد.
درمان:
اگر دیسک بین مهره ای درمان نشود، میتواند منجر به فلج دائمی و بی اختیاری شود.
درمان پزشکی این بیماری شامل داروهای ضد التهابی و استراحت سخت (در قفس) است.
جراحی در موارد جدی برای کاهش فشار بر نخاع امکان پذیر است، پس از جراحی، بسته به عوامل دیگر،توانایی حرکتش از محدوده عادی تا خوب است.
سایر گزینه ها عبارتند از: آبرسانی، ماساژ، طب سوزنی، درمان های هومیوپاتی گیاهی و کمک به سگ با استفاده از صندلی چرخدار سگ.تمیز کردن دندان های سگ خود را به طور مرتب انجام دهید.ممکن است که به یاد داشتن همیشگی آن آسان نباشد، اما بهترین کار جلوگیری از اسیب به دندان های اوست، شما همچنین می توانید مواد غذایی ترد برای حفظ سلامت دندان هایش فراهم کنید ،هم جنین خوردن اسباب بازی و یا استخوان ها را هم فراموش نکنید ،زیرا این کمک خواهد کرد که دندان ها و لثه ها سالم باشد.
مراقبت های دندانپزشکی ضعیف می تواند منجر به عفونت شود، تنفس بویایی اغلب نشانه ای از بیماری لثه است که می تواند به درد و ناراحتی سگ شما منجر شود.
برخی از مشکلات را نمی توان با چشم خود مشاهده کرد، در نتیجه یک بار در سال دندان های سگ تان را توسط دامپزشک خود چک کنید، دامپزشک در حین معاینه دندان ها سگ شما را تحت بیهوشی عمومی قرار می دهد.

تغییرات رفتاری:
این تغییرات مشابه افرادی است که آلزایمر در آنها وجود دارد. برخی از سگ ها علائمی از خود نشان می دهند مانند از دست دادن علاقه و اشتباه در موقعیت های آشنا و تکراری!که نشانه های آلزایمر هستند.
بعضی از سگ های مسن تر ممکن است برخی از حمله ها را هنگامی که دچار اذیت یا ناراحتی می شوند نشان دهند که جز کاراکتر و شخصیت آن ها نیستند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که این شرایط اتفاق نمی افتد، اگر شما نگران آن هستید، با پزشک خود مشورت کنید.
مراقبت های بهداشتی سگ های مسن تر نیازمند چکاپ های مرتب دامپزشکی است، در صورت سالم بودن دو بار در سال برای بررسی کامل سلامت چکاپ شود ،از جمله دادن آزمایش خون!
این چک های دامپزشکی اغلب می تواند جلوی مشکلات را در اوایل آن بگیرد، که ممکن است شما متوجه آن ها نشده باشید ،سگ ها در مخفی کردن علائم درد و ناراحتی بسیار حساس هستند و تا زمانی که مسئله جدی نشود علائمی از خود بروز نمی دهند.
این اطلاعات در رابطه با سلامت سگ های مسن تر به صاحبان تمام سگ ها کمک می کند اما به ویژه کسانی که سال های طلایی خود را با حیوان خانگی خود می گذرانند ،تا اطمینان حاصل شود که سگ آنها را یک زندگی شاد و خوشبخت کنار خانواده خود دارند.

یبوست :
 یبوست در سگ ها در تمام سنین رخ می دهد که اگر یک رژیم غذایی فاقد فیبر داشته باشند اتفاق می افتد. سگی که دچار یبوست شده روده هایش به طور منظم کار نمی کند و مدفوعش خشک شده و مدفوع کردن سخت می شود.این مشکلی است که آسان درمان می شود. به سادگی با قرار دادن یک رژیم غذایی با فیبر بیشتر و آب بیشتر این مشکل حل می شود.
همیشه سگ های خود را هر روز در وعده های تعیین شده تغذیه کنید و همیشه سگ های خود را در هنگام غذا خوردن در جای مشخصی قرار دهید و ظرف مشخصی برایش تعیین کنید زیرا این باعث تشویق او به غذا خوردن می شود.
اطمینان حاصل کنید که همه اعضا خانواده همین رفتار را با او ‌داشته باشند و همچنین هنگامی که مهمان دارید برنامه او از این قاعده خارج نیست.
مواد غذایی تشکیل دهنده غذای توله سگ به طور کلی دارای پروتئین بالا است و غنی شده با ویتامین ها، مواد معدنی و چربی های ضروری برای رشد است، اما مواد تشکیل دهنده در بین مارک های مختلف می توانند به شدت متفاوت باشند. شرکت های تجاری غذای توله سگ ها باید اطمینان حاصل کنند که محصولاتشان مطابق با استانداردهای مواد مغذی برای رشد آن ها هستند و اغلب آنها را انجام دهند، اما در حالی که برخی از شرکت ها واقعا بالاتر از این استانداردها هستند، برخی دیگر صرفا حداقل استانداردهای مواد مغذی را برآورده می کنند. 
محل زندگی توله ها باید تمیز و کاملا خشک باشد .
محل مورد نظر نباید در مقابل باد قرار داشته باشد. از غذاهای مضر برای توله سگ ها نیز نباید استفاده کنید.
غذای اصلی برای توله سگ ها شیر است.
گوشت مرغ پخته شده،برنج نرم به همراه ماست، آب گوشت یا مرغ به همراه سبزی و حبوبات پخته، می توانند برای استفاده در سنین پایین کمک کننده باشند. ابتدا غذای کمکی باید کمتر از نیمی از وعده های غذای روزانه را تشکیل دهد و به تدریج و با افزایش سن تعداد وعده غذاهای غیر شیری را افزایش داد.
دیسپلازی آرنج:
دیسپلازی آرنج یک بیماری مادرزادی است که سگ ها از آن رنج می برند.
به طور خاص این بیماری موجب ناهنجاری های استخوان و یا غضروف می شود.
این به نوبه خود منجر به آغاز دژنراتیو شدن مفصل می شود و مسائلی مانند آرتروز را به وجود می آورد.
سگ های بزرگ مانند نژاد گریت دین مستعد ابتلا به این بیماری هستند.سگ با دیسپلازی آرنج معمولا دارای درجات مختلفی از لنگش در اندام های جلویی است. لنگش او ممکن است به عنوان اولین علامت و در سنین پایین و کمتر از 4 ماهگی شروع شود.
 جراحی درمان انتخابی این اختلال است.
دیسپلازی هیپ:
 یک بیماری ارثی است و زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان ران به درستی روی مفصل خود در ناحیه لگن قرار نمی‌گیرد.  بیشتر سگ ها دچار این ناهنجاری هستند. احتمالاً علت ابتلای بیشتر سگ های بزرگ به این بیماری مربوط به توده بدنی بیشتر است  که به آن شاخص توده بدنی یا همان BMI گفته می شود.
نکته مهم و جالب توجه در مورد این بیماری این است که علت آن آسیب های خارجی و محیطی نیست بلکه یک علت ژنتیکی است. یعنی آن که این بیماری از همان ابتدای تولد همراه با توله سگ است. همین مسئله است که باعث می شود که گاهی ببینیم یک سگ جوان یا حتی توله با پایی لنگ به زندگی پر رنج خود ادامه می دهد.
چیزهایی مانند اضافه وزن و زیاده‌روی کردن در ورزش، شدت این ناهنجاری را زیاد کرده و ممکن است منجر به لنگی سگ شما شود.
دیسپلازی لگن اولین و عمده ترین عامل لنگیدن پاهای عقب سگ ها، به خصوص در نژاد های بزرگ تر می باشد.
دامپزشک شما می تواند برای درمان آن دارو تجویز کند تا سگ شما راحت تر حرکت کند. جراحی در موارد شدید گزینه پیش روی است.
چون این بیماری به ارث برده می شود هیچ راهی برای پیشگیری از آن نیست.
 اما خبر خوب این است که راه های موثر برای درمان و مدیریت آن وجود دارد! در اینجا برخی از درمان های معمول که می تواند به شاد ماندن و سالم تر زندگی کردن سگ شما منجر شود را نام می‌بریم.
ورزش منظم و فعالیت هایی مانند شنا و یا پیاده روی خیلی خیلی کمک کننده است.
راه رفتن کمک خواهد کرد که برخی از درد های مفاصل سگ کاهش یابد.
هم چنین منجر به افزایش قدرت تاندون و عضله می شود.
 نکته: هنگام راه رفتن سعی کنید توله سگ خود را به دور از سطوح سخت مانند بتن یا آسفالت نگه دارید. راه رفتن در سطوح سخت ممکن است باعث آسیب به مفاصل شود.
درمان فیزیکی واقعا می تواند به کاهش درد و افزایش تحرک سگ شما کمک کند.
ماساژ و اب درمانی، استفاده از تردمیل و درمان های فیزیکی این چنین می تواند گزینه خوبی باشد به شرطی که درست انجام شوند. قبل از شروع, با صحبت با دامپزشک خود مطمئن شوید که برای سگ تان محدودیت هایی در این زمینه وجود نداشته باشد.تجویز رژیم های غذایی و یا فرمول های توصیه شده توسط دامپزشک شما می تواند به کاهش التهاب و ترمیم غضروف سگ منجر شود.
داروها نیز مانند داروهای غیر استروئیدی (داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی) برای کاهش درد به کار می روند اما تنها باید با دستور دامپزشک استفاده شوند.
شما می توانید با استفاده از رمپ و یا هر وسیله ای که کمک کننده باشد زندیگ آسان تری را برای سگ تان فراهم کنید. محدود کردن سگ در انجام حرکت بالا و پایین نیز ضروری است و نباید خیلی پرش انجام دهد. تهیه یک تشک نرم و یک تخت خواب خوب نیز ضروری است.
طب سوزنی نیز به عنوان یک راه درمان فرعی ممکن است در برخی سگ ها سودمند باشد.
عمل جراحی می تواند در بسیاری از موارد راه گشا باشد.انواع روش های جراحی از جمله تعویض کامل مفصل لگن می تواند انجام شود. دامپزشک شما به شما توصیه های مختلف و انواع روش های جراحی را پیشنهاد می کند.
عمل جراحی تعویض کامل مفصل یک گزینه در سگ های با دیسپلازی شدید است و واقعا می تواند در افزایش کیفیت زندگی موثر باشد به شرطی که عمل موفقی باشد.
کاردیومیوپاتی:
کاردیومیوپاتی به احتمال زیاد یک بیماری ژنتیکی است.
متاسفانه کاردیومیوپاتی معمولا تشخیص داده نمی شود تا زمانی که سگ می میرد. اگر شما متوجه این بیماری در سگ خود شدید باید آن را فورا به دامپزشک نشان دهید.

بیماری دریچه سه لتی:
این بیماری مادرزادی است و بیماری است که در آن دریچه قلب به درستی عمل نمی کند.

علائم آن شامل موارد زیر است:
اتساع معده
کاهش توانایی در ورزش
دشواری در تنفس
سوفل قلبی
افزایش ضربان قلب
ضعف
درمان:
اگر مقدار زیادی مایع در سگ وجود داشته باشد دامپزشک ممکن است به حذف بخشی از مایع بپردازد. این سگ احتمالا باید با یک رژیم عذایی کم نمک تحت درمان قرار گیرد و اگر اضافه وزن دارد سگ را تشویق به از دست دادن وزن کنید. فعالیت برای این سگ در حد متوسط خوب است اما سگ شما باید از انجام اعمال سنگین جلوگیری کند.
دامپزشک ممکن است برخی از مکمل ها و ویتامین ها از قبیل موارد زیر را به سگ شما توصیه کند:
ویتامین D
کوآنزيم Q10
امگا 3
دیگر داروهایی که تجویز می شود عبارتند از:
دیگوکسین
فورزماید
مهاركننده آنزیم انژیوتانسین
این درمان می تواند کيفيت زندگی سگ را بهبود بخشد. اگر آنها به درمان پاسخ نمی دهند دامپزشک شما ممکن است آن را به یک دامپزشک قلب و متخصص جراحی ارجاع دهد.
 
بیماری آدیسون در گریت دین ها:
این بیماری همچنین با عنوان hypoadrenocorticism شناخته شده است.ادیسون بیماری اشکال در کاهش ترشح کورتیکواستروئید ها از غده آدرنال است. (اگر خلاف این وجود دارد و افزایش ترشح این هورمون در سگ شما وجود دارد بیماری کوشینگ مطرح است.)
علائم این بیماری چیست؟
بی حالی
بی اشتهایی
استفراغ
ضعف عضلانی
درمان این بیماری چیست؟
رایج ترین درمان جایگزینی هورمون های mineralocorticoids و گلوکوکورتیکوئیدها در بدن است. Florinef دارویی است که معمولا تجویز می شود و میزان مصرف آن دو بار در روز است.
سطح سديم و پتاسيم خون برای تعیین دوز صحیح دارو برای سگ تعیین کننده است.
یکی دیگر از گزینه های درمان تزریق dominion systems است که هر 25 روز تزریق می شود.این دارو برای تنظیم بهتر از Florinef می باشد. پردنیزولون نیز ممکن است تجویز شود.

سندرم وبلر:
این بیماری همچنین با عنوان spondylomyelopathy شناخته می شود.این سندرم در ستون فقرات گردنی در گردن رايج است و بیشتر در نژاد های  بزرگ دیده می شود.
اصطلاح تلوتلو خوردن و راه رفتن لرزان هم برای این بیماری به کار می رود.

علائم آن عبارت است از:
لرزان راه رفتن
سفتی گردن
ضعف
کوتاه تر گام برداشتن
ضعف در اندام ها
فلج جزئی یا کامل
از دست دادن عضلات در نزدیکی شانه
درمان آن چیست؟
بسته به شدت و محل درگیری ستون فقرات دامپزشک شما ممکن است توصیه به عمل جراحی کند.
سگ شما ممکن است نیاز به استراحت در رخت خواب پیدا کند و نیاز به نقل مکان به یک رخت خواب بهتر داشته باشد کرد.هر 4 ساعت جابجایی برای جلوگیری از زخم بستر نیز توصیه می شود.

پارگی رباط صلیبی:
رباط صلیبی (CCL) در سگ ها معادل ACL در انسان است. پارگی رباط صلیبی موجود در پاهای عقبی سگ ممکن است جزئی و یا کامل باشد.
علائم آن چیست؟
لنگش در پاهای عقبی
تلوتلو خوردن در وضعیت ایستاده و نشسته
تورم اطراف زانو

درمان این ضایعه چیست؟
درمان آن اغلب مستلزم عمل جراحی است که می تواند نسبتا گران هم باشد.
این اطلاعاتی که ما در اختیار شما می گذاریم به معنی این نیست که یک جایگزین برای مراقبت های دامپزشکی است. شما همیشه باید به دنبال دستورالعمل های ارائه شده توسط دامپزشک خود باشید.
 DCM همان طور که ذکر شد یک بیماری عضله قلب است که در نتیجه انقباضات ضعیف و عدم توانایی پمپاژ خون در بدن به وجود می آید. به دنبال پیشرفت این بیماری قلب,حفره های قلب بزرگ شده و باعث برگشت خون به عقب و ایجاد نشانه های نارسایی احتقانی قلب می شود.
علت DCM در اغلب موارد نامشخص است ،اما در برخی از نژادها به نظر می رسد که ارثی است.
 نژاد های بزرگ در سگ ها اغلب تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند.
اگر چه این بیماری در برخی از نژادهای کوچکتر هم دیده می شود. گهگاه DCM به صورت ثانویه به علل دیگر مانند یک سم یا یک عفونت هم دیده می شود.
چه نشانه هایی از این بیماری وجود دارد؟ 
در اوایل روند بیماری ممکن است هیچ علامت بالینی قابل تشخیصی در سگ نبینید و یا حیوان خانگی ممکن است عدم تحمل ورزش را از خود نشان دهد.
در برخی موارد یک سوفل قلبی (معمولا نرم) یا ریتم نامنظم قلب توسط دامپزشک دیده می شود.
این ها از جمله یافته هایی هستند که بیشتر احتمال دارد وقتی این بیماری پیشرفت می کند دیده شوند.
وقتی عمل پمپاژ خون با اختلال مواجه می شود خون شروع به تجمع در رگهای پشت قلب یک یا هر دو طرف قلب می شود. ادم ریه در نتیجه تجمع مایع (ادم) در پشت بطن چپ/دهلیز به وجود می اید. هم چنین این مایع ممکن است در سمت راست قلب تجمع پیدا کند و به شکم راه یابد و باعث ایجاد آسیت شود.
هم چنین ممکن است در اطراف ریه ها (پلور) هم تجمع یابد .
 ضعف، غش و متاسفانه حتی مرگ ناگهانی می تواند ناشی از اختلالات ریتم قلب باشد (حتی بدون سایر نشانه های “نارسایی قلبی”)

سرطان استخوان در گریت دین:

استئوسارکوم یا همان سرطان استخوان رایج ترین شکل از سرطان استخوان در سگ هاست.
استئوسارکوم در بیش از 8000 سگ در هر سال در ایالات متحده آمریکا رخ می دهد و عمدتا در پاها و بازوها درگیری ایجاد می کند. این سرطان در سگ می تواند باعث لنگش و تورم و درد شدید در اندام ها شود. عمل جراحی و شیمی درمانی،درمان ترکیبی مناسبی برای آن است و بهترین گزینه درمان است.اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد علائم و علل و درمان متعارف این بیماری هستید با مقاله زیر با ما همراه باشید.
در 75 ٪ از تمام موارد استئوسارکوم در استخوان های بلند مانند پاها شروع می شود و اغلب تنها یک پا را درگیر می کند.
استئوسارکوم هم چنین می تواند در سایر نقاط بدن هم رخ دهد مانند ستون فقرات و دنده ها و فک و جمجمه.
استئوسارکوم بسیار تهاجمی است و به سرعت سلول های توموری اش به اطراف استخوان گسترش می یابند. معمولا به سرعت رشد می کند و می تواند باعث تخریب استخوان شود.
سرطان استخوان در سگ می تواند در عرض فقط چند ماه به بیماری بسیار دردناک تبدیل شود.
استئوسارکوم نیز می تواند به راحتی به سایر نقاط بدن گسترش یابد(متاستاز دهد).ویژگی دیگر این سرطان این است که سلول های توموری آن سایز بسیار کوچک دارند و اصطلاحا گفته می شود “micrometastasis”دارند. این بدان معنی است که سلول های تومور گسترش یافته ،با توجه به اندازه کوچک شان در اشعه ایکس و یا آزمایش خون به راحتی قابل ردیابی نیستند.اکثر موارد استئوسارکوم (حدود 90 درصد) این گونه اند و به این ترتیب تشخیص را دشوار می کنند.سرطان استخوان در سگ ها بیشتر در سنین میانسالی و در سگ های مسن تر رخ می دهد(به طور متوسط از سن 7 سالگی به بعد) اگر چه استئوسارکوم در دنده بیشتر در سگ های بالغ دیده می شود.
علل سرطان استخوان در سگ ها:
همانطور که در بقیه سرطان ها علت دقیق سرطان شناخته شده نیست،استئوسارکوم نیز همین گونه است اما وجود چند عامل خطر می تواند باعث توسعه این سرطان در سگ ها شود از جمله:
نژاد:
سگ های نژاد بزرگ بیشتر در معرض ابتلا به استئوسارکوم هستند. سگ ها با وزن 75 پوند و یا بیشتر،بیش از دو برابر سایر سگ ها احتمال ابتلا به تومورهای استخوانی را دارند.
نژاد هایی که بیشتر در معرض خطر هستند عبارت اند از:
گریت دین،روتویلر،گلدن رتریور،ژرمن شپرد،دوبرمن،سنت برنارد
جنسیت:
خطر ابتلا به سرطان استخوان در سگ های نر نسبت به ماده ها بیشتر است.
عقیم سازی سگ ها:
عقیم کردن سگ ها باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان استخوان می شود. یک مطالعه نشان داد که عقیم سازی سگ ها به احتمال زیاد به توسعه استئوسارکوم کمک‌ می کند و نسبت به سگ های عقیم نشده این سرطان در آنها بیشتر است.
عقیم کردن سگ قبل از یک سالگی او را بیشتر در معرض این سرطان قرار می دهد ،بنابراین شما نباید سگ تان را تا زمانی که حداقل به 18 یا 24 ماهگی برسد عقیم کنید.
صدمات استخوان:
صدمات وارده به استخوان ها مانند شکستگی استخوان احتمال استئوسارکوم را افزایش می دهد.گاهی اوقات نیز یک عفونت قبلی می تواند باعث این سرطان بشود.

علائم سرطان استخوان در سگ ها:
بسته به جایی که سرطان رخ می دهد علائم و نشانه های سرطان استخوان در سگ ها متفاوت است.
یکی از نشانه هایی که در استئوسارکوم دیده می شود درد در اندام است که باعث لنگی سگ می شود.
اگر تومور به رشد خود در استخوان ادامه دهد و بزرگ شود شما می توانید آن را در محل درگیری لمس کنید بخصوص اگر در محلی باشد که عضلات زیادی در اطرافش نباشد،مانند پایین پاها.
در موارد پیشرفته استخوان ضعیف خواهد شد و در محل تومور باعث شکستگی حتی با کوچکترین فشار می شود حتی ممکن است تحمل وزن خودش و فعالیت هایی مانند راه رفتن را هم نداشته باشد.
علائم دیگری که ممکن است در نتیجه وجود تومور بوجود بیایند عبارت اند از:
عدم تمایل به ورزش یا بازی-بی حالی-تغییرات رفتاری (به عنوان مثال پرخاشگری ناگهانی)-از دست دادن اشتها-از دست دادن وزن
علائم استئوسارکوم در مکان های دیگر از اندام ها بستگی به محل آسیب دیده دارد.برای مثال استئوسارکومی که در جمجمه و یا استخوان های صورت رخ می دهد می تواند باعث تورم صورت و مشکل در باز کردن دهان و بلع و ترشحات از بینی شود.
سگ مبتلا به استئوسارکوم در دنده ها ممکن است یک توده سخت در ناحیه قفسه سینه حس کند و ریه او را تحت تاثیر قرار دهد و باعث مشکلات تنفسی در وی شود.
تشخیص سرطان استخوان در سگ:
یک دامپزشک معمولا تشخیص خود را با ارزیابی تمام علائم بالینی با معاینه فیزیکی و هم چنین با استفاده از اشعه ایکس از محل درگیری،انجام می دهد.در
X-rays اغلب درگیری استخوان طب الگوی خاصی مشخص می شود.
دامپزشک هم‌چنین با استفاده از انواع تست های دیگر (مانند اشعه X قفسه سینه, خون و ادرار) برای ردیابی متاستاز (گسترش سرطان به سایر نقاط بدن)اقدام می کند.۰
درمان متعارف سرطان استخوان در سگ عمل جراحی است:
درمان متعارف انتخاب برای سرطان استخوان در سگ ها عمل جراحی اندام درگیر و قطع اندام می باشد. عمل جراحی می تواند نه تنها به حذف تومور (در نتیجه باعث جلوگیری از گسترش آن می شود) منجر می شود بلکه باعث کاهش درد ناشی از تومور و کاهش خطر شکستگی استخوان می شود.
اما در عمل اگر سرطان گسترش یافته باشد به سایر نقاط بدن،مدت زمان زنده ماندن پس از قطع عضو درگیر حدود 4 تا 5 ماه است. حدود 11 درصد از این سگ ها می توانند برای یک سال و حدود 2% شان تا 2 سال زنده می مانند.
شیمی درمانی:
شیمی درمانی هنگامی که در ترکیب با جراحی باشد مفید است. شایع ترین داروهای شیمی درمانی عبارتند از: سیس پلاتین یا کربوپلاتین.
هنگامی که در ترکیب با عمل جراحی هر کدام از این داروها استفاده شوند باعث افزایش زمان بقا حدود 6 تا 13 ماه پس از عمل جراحی می شوند.
پرتو درمانی:
پرتو درمانی برای سگ با استئوسارکوم در درجه اول برای از بین بردن درد است و نه درمان. پرتو درمانی می تواند به کاهش درد و ناراحتی در حدود 83% از سگ ها منجر شود.
از داروهای جدید برای سرطان استخوان می توان از Pamidronate
نام برد که در دانشگاه کورنل تحقیقاتی بر روی آن در حال انجام است تا برای کنترل درد ناشی از استئوسارکوم از آن بهره ببرند. Pamidronate از گروه داروهای بیس فسفونات است که علاوه بر کنترل درد ،همچنین ممکن است ضد سرطان بوده و باعث کاهش عوارض و کمک به جلوگیری از گسترش تومور کند.آنها این کار را با اختلال در تشکیل عروق خونی جدید انجام می دهند و به این ترتیب تغذیه سلول های توموری را مختل می کنند.

:Artemisinin
این یک گیاه چینی است که در آسیا سال ها برای درمان مالاریا استفاده شده است و به نظر می رسد در درمان استئوسارکوم هم موثر باشد اما نظر نمی رسد بتوان آن را هم زمان با شیمی درمانی استفاده کرد.
همچنین استفاده از گیاهان دارویی باید تا دو ماه پس از آخرین پرتو درمانی باشد.اما این دارو ممکن است باعث عوارض نورولوژیک در سگ ها شود بخصوص در دوزهای بالا. هم چنین ممکن است باعث کاهش اثر برخی از داروها شود مثل داروهای کنترل کننده تشنج!
پس نباید آن را خود سرانه استفاده کرد،
اگر شما علاقه مند به استفاده از آن به عنوان بخشی از درمان برای سگ خود هستید باید با دامپزشک او مشورت کنید.

چرخش معده :
در سگ های نژاد بزرگ این اتفاق رایج است مانند گریت دین،کولی،ژرمن شفرد و سنت برنارد. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که پیچ خوردگی معده به علت تجمع گاز یا مایع اتفاق می افتد.معده نمی تواند در برابر اتساع به وجود آمده مقاومت کند و باعث پیچ و تاب معده می شود.
تحت شرایط عادی محتویات معده با مکانیزم های فیزیولوژیکی به حلو منتشر می شود اما وقتی چرخش معده رخ می دهد محتویات معده نمی تواند به جلو ‌حرکت کند و  معده شروع به گشاد شدن می کند.در نتیجه, سگ سعی می کند با استفراغ محتویات تجمع یافته را تخلیه کند . چون رگ های خونی دستگاه گوارش فشرده و متراکم هستند ،در نتیجه چرخش معده باعث قطع گردش خون شده و باعث می شود برخی از ارگان ها از بین بروند.پیچش معده وضعیتی بسیار جدی است که اگر درمان نشود می تواند باعث مرگ حیوان شود.
شما می توانید با خواندن مقاله زیر اطلاعات بیشتری در مورد آن پیدا کنید و از علل و علائم و درمان آن باخبر شوید.
علل پیچ خوردگی معده در سگ چیست؟
اگر چه پیچش معده می تواند در هر نژادی رخ دهد اما نژادهایی که بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند نژادهای بزرگ اند.علل پیچش معده به شرح زیر است:
مصرف زیاد مواد غذایی یا مایعات: این معمولا هنگامی اتفاق می افتد که سگ مواد غذایی یا نوشیدنی و مایعات زیادی را به سرعت می خورد.مثلا پس از ورزش می تواند این اتفاق بیفتد. این اتفاقی است که در سگ های جوان نژادهای بزرگ معمولا اتفاق می افتد. در سگ های مسن تر معمولا به علت تجمع هوا این اتفاق می افتد که به دلیل فیزیولوژیکی نمی تواند تخلیه معده انجام دهد.
استرس: پیچش معده می تواند به دلیل استرس رخ دهد،مثلا هنگام تغییرات سن بلوغ،در هیجان بیش از حد هنگام جفت گیری و …
عوامل ژنتیکی: قبل از خریدن یک سگ, حتما اجداد او و تاریخچه پزشکی اش را بررسی کنید.
علائم پیچش معده در سگ چیست؟
شایع ترین نشانه هایی که یک سگ مبتلا به گشادی معده یا پیچش معده ممکن است نشان دهد عبارتند از:
استفراغ یا تهوع
اضطراب و بی قراری.
 ترشح بزاق زیاد
اتساع شکم: شکم به نظر می رسد متسع شده و شما می توانید صدای تیمپان و طبل مانند هنگام ضربه زدن به شکم آن بشنوید که نشانه تجمع گاز در معده اوست.
اشکال در تنفس.
ضعف و افسردگی و عدم اشتها.
اگر سگ شما هر یک از این نشانه ها را داشت باید آن را به دامپزشک نشان داد
چگونه چرخش معده در سگ ها تشخیص داده می شود؟
دامپزشک تشخیص پیچش معده یا اتساع معده را بسته به علائم بالینی می دهد.تاریخچه نژاد می تواند برای تشخيص کمک کننده باشد چرا که همان طور که در مطالب قبلی بحث شد این بیماری در برخی نژاد ها شایع تر است هم چنین در سگ هایی که قبلا دچار پیچش معده شده اند احتمال رخ دادن محدد آن زیاد است.
اشعه X اغلب برای تشخیص آن استفاده می شود .برای تایید تشخیص پیچش معده نیز به کمک دامپزشک می اید. اگر معده چرخیده باشد ،پيلور (که دریچه متصل کننده معده به روده است)در موقعیت عادی خود مشاهده نمی شود.
پیچش معده چگونه در سگ درمان می شود؟
هیچ درمان خانگی برای آن وجود ندارد.هنگامی که شما متوجه علائم آن شدید شما باید فورا به دامپزشک مراجعه کنید،این یک اورژانس برای سگ شما است که ممکن است زندگی حیوان را در معرض خطر قرار دهد.
سعی کنید که تا رسیدن به دامپزشک از حرکت بیش از حد سگ تان جلوگیری کنید.
دامپزشک با کنترل علائم حیاتی آن و دادن آنتی بیوتیک های داخل وریدی ابتدا او را استیبل می کند و قدم بعدی دامپزشک استخراج محتویات معده از طریق لوله معده اوست. شستشوی معده قدم بعدی است. در نهایت ممکن است عمل جراحی گزینه اخر باشد، که در آن معده را به دیواره قفسه سینه ثابت می کنند (gastropexy).
پیش آگهی این بیماری متفاوت است و بسته به شدت بیماری است. هنگامی که اتساع و پیچ خوردگی معده درمان زود هنگام داشته باشد پیش آگهی آن معمولا مطلوب است. اما اگر نکروز آغاز شده باشد مرگ و مير آن بالا است و حتی پس از عمل جراحی مرگ ومیر بالایی دارد. اگر سگ 48 ساعت بعد از عمل جراحی علائم بالینی خوبی داشته باشد معمولا شانس زنده ماندن بسیار خوبی خواهد داشت.
شما باید در این موارد فورا به یک دامپزشک و مرکز پزشکی مراحعه کنید ،در غیر این صورت سگ شما می تواند در چند دقیقه به سمت مرگ برود.

شما چگونه می توانید از چرخش معده در سگ جلوگیری کنید؟
این مسئله بسیار مهم است که شما آگاهانه برای جلوگیری از اتساع و پیچ خوردگی معده در سگ به خصوص در تابستان اقدام کنید.در اینجا برخی از راهنمایی های مفید برایتان آورده شده است:
از تغذیه بیش از حد سگ خود در یک وعده غذایی جلوگیری کنید: جلوگیری از خوردن مقادیر زیادی از مواد غذایی در یک وعده غذایی به جلوگیری از این مشکل کمک می کند. مواد غذایی مصرفی او را در طول روز به دو یا سه بخش کوچکتر تقسیم کنید.
هم چنین اجازه ندهید که سگ شما مقدار زیادی اب در یک وعده بنوشد به خصوص بعد از ناهار.
محدود کردن ورزش: جلوگیری از انجام فعالیت های فیزیکی زیاد قبل و بعد از وعده های غذایی حداقل به فاصله زمانی 2 ساعت نیز کمک کننده است.
یکی دیگر از کارهایی که شما باید انجام دهید این است که در اواخر شب به او غذا ندهید.
هم چنین استرس نیز برای حیوان خانگی شما مضر است و او بابد حین غذا خوردن با آرامش و بدون استرس غذا بخورد.
این مقاله صرفا مقاله ای آموزنده است و قدرت تجویز هر گونه تشخیص دامپزشکی یا درمانی را ندارد. ما به شما توصیه می کنیم که هرگاه حیوان خانگی شما از ابن بیماری رنج می برد فورا او را نزد دام پزشک ببرید.
نشانه هایی وجود دارد که با دیدن آنها می توانیم به شما بگوییم که سگ شما از استرس رنج می برد.
اگر شما فکر می کنید که سگ شما ممکن است مبتلا به استرس و اضطراب باشد که اتفاقا یکی از ریسک فاکتورهای چرخش معده است با مقاله زیر همراه ما باشید.
بیش از 10 نشانه وجود دارد که اگر سگ شما آنها را داشته باشد می توانید به تشخیص آن برسید و به او کمک کنید.
بیش فعالی:
این اتفاق بسیار معمول است و اگر سگ شما رفتاری شبیه بیش فعالی از خود نشان داد یک نشانه استرس و اضطراب در او است.آنها نمی توانند آرامش خود را حفظ کنند و در دراز مدت ممکن است شروع به تخریب مبلمان و هر گونه ظروف و وسایل منزل کنند تا بتوانند انرژی زیاد درون خود را آزاد کنند.
ظاهر استرس دار:
 Stereotypies به معنی حرکات تکراری و‌ثابتی است که سگ حمل بدون هیچ دلیل واضح و آشکاری آن را انجام‌می دهد.بسیاری از انواع stereotypies وجود دارد: به عنوان مثال سگ دم خود را گاز می گیرد یا بدون توقف پارس می کند. مهم این است که این حرکات را تکراری و پی در پی و عادت وار انجام می دهد.Overreactions:
واکنش بیش از حد متعارف به هر چیزی را شامل می شود.مثلا تمایل سگ به خوردن غذاها و چیزهایی که روی زمین افتاده اند و یا در واکنش شدید و پارس کردن به هنگام دیدن سگ های دیگر زمانی که برای پیاده روی به پارک رفته اید.صرف نظر از آنچه در آن عادات شده است, شما در حال حاضر متوجه رفتار هایی شدید تر از رفتار های عادی قبل او شده اید.
سرازیر شدن آب دهان :
اگر شما متوجه شدید که سگ تان بیش از حد آب ریزش دهان دارد،ضروری است که شما مطمئن شوید که این مسئله تکراری و ثابت است و برایش تبدیل به عادت شده است یا خیر. این مشکل یکی از نشانه های استرس در سگ است که کمتر شایع است و شما باید آن را به یاد داشته باشید.
عدم داشتن تمرکز و توجه:
به طور کلی استرس و اضطراب باعث می شود تمرکز کردن دشوار شود‌
اگر سگ شما همیشه تمرکز کردن برایش سخت است و توجه کافی به اطرافش ندارد باید برای ارزیابی آن با دامپزشک مشورت کنید.
له له زدن بیش از حد:
وقتی سگ تان بیش از حد نفس نفس می زند چون انتشار حرارت بدن او از طریق تنفس اش است،می تواند نشانه استرس و اضطراب او باشد. اگر شما متوجه له له زدن سگ خود در موقعیت هایی که در آن باید آرام باشد شدید ،احتمالا نیاز به از بین بردن برخی از تنش ها در او دارید. فرآیند له له زدن می تواند گاهی اوقات همراه با گریه هم باشد.
مبارزه یا دعوا:
سگ معمولا احساس بسیار ناراحت کننده ای در موقعیت های نا آشنا و یا در ارتباط با کسانی که نمی شناسد دارد و سعی می کند که از خود واکنشی نشان دهد به عنوان مثال اگر سگ شما زمانی که از مسیرهایی عبور می کند که با سگ های دیگر برخورد دارد شروع به دعوا و پرخاشگری با آن ها می کند،در کل فرار و یا واکنش بسیار منفی به این محرک ها – که یا یک فرد در یک محیط جدید و یا یک شی خاص است،نشان دهنده استرس در او است.
از دست دادن مو:
از دست دادن مو معمولا زمانی اتفاق می افتد که سگ شما دچار استرس مزمن می شود. در این شرایط سگ تحت تاثیر شرایط روحی شرایط جسمی اش تغییر می کند و از آن رنج می برد. اگر متوجه شدید که سگ شما شروع به از دست دادن موهایش به صورت ناگهانی یا مزمن شده باید یکی از علل مهم آن که استرس و اضطراب می باشد را رد کنید.شما باید آن را به یک دامپزشک نشان دهید.
سفتی عضلانی:
هر گاه شما متوجه شدید که سگ تان دچار سفتی عضلات و سختی حرکات شده است، به خصوص در موقعیت های استرس زا باید او را بیشتر تحت نظر بگیرید،شاید به دنبال استرس و اضطرابی که دارد دچار این مشکل شده است.

گلوکوم در سگ گریت دین:
سگ ها نیز مانند انسان ها می توانند دچار اختلال گلوکوم شوند. گلوکوم یک عدم تعادل در تولید و درناژ (تخلیه) مایع در چشم است که باعث تجمع مایع در چشم و افزایش فشار چشم می شود.
افزایش فشار چشم می تواند باعث تخریب شبکیه چشم و دیسک نوری آن شود.(نقطه ای که در آن عصب بینایی وارد چشم می شود). گلوکوم با زاويه باز بدون درد است و به صورت تدریجی باعث از دست دادن بینایی می شود.
گلوکوم زاویه بسته یک افزایش ناگهانی در فشار چشم است که با درد شدید و قرمزی و از دست دادن بینایی همراه است. گلوکوم در حدود 1.7 درصد از سگ ها در شمال امریکا رخ می دهد.نژاد گریت دین هم مستعد ابتلا به گلوکوم در هر دو چشم است.
اکثر سگ ها به متوسط بعد از این که به صورت دراز مدت مبتلا به گلوکوم هستند به دامپزشک مراجعه می کنند چرا که نشانه های اولیه آن شامل گرفتگی رگ در ملتحمه است و بزرگ شدن چشم بسیار اهسته است و اینکه صاحبان آن ها بخواهند از آن آگاه شوند مشکل است. برای تشخیص زود هنگام گلوکوم یا اب سیاه یک دامپزشک با استفاده از یک ابزار به اندازه گیری فشار داخل چشم می پردازد. این کار به صورت غربالگری برای نژاد های در معرض خطر به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی عمومی انجام می شود. سگ با گلوکوم ناگهانی و شدید گلوکوم و بالا رفتن فشار چشم علائمی مانند آهسته حرکت کردن مردمک; قرمزی در چشم ها; تورم و تغییر رنگ قرنیه را از خود نشان می دهند.
گلوکوم در طولانی مدت باعث افزایش فشار داخل چشم شده و می تواند منجر به بزرگ شدن کره چشم, جابجایی لنز و آسیب به غشاء قرنیه شود.
 درد معمولا خود را نشان می دهد که باعث تغییرات رفتاری سگ هم می شود.
اگر سگ شما هر نشانه ای از گلوکوم را نشان می دهد باید توسط یک دامپزشک بلافاصله معاینه شود. وجود ابزار های مختلف برای یک دامپزشک می تواند برای ارزیابی و مدیریت گلوکوم استفاده شود. انتخاب درمان دارویی و یا جراحی و یا اغلب ترکیبی از هر دو بستگی به نوع گلوکوم در سگ شما دارد.
در این بیماری این مهم است که بع سرعت به کاهش فشار داخل چشم بپردازیم و به منظور به حداقل رساندن آسیب ها باید سریع عمل کنیم. داروهایی که می توانند به تخلیه مایع از چشم بپردازند و یا آنهایی که باعث کاهش تولید مایع می شوند اغلب تجویز می شوند. پس از این که فشار را کاهش دادیم باید آن را تثبیت کنیم تا به جلوگیری از مشکلات آینده بپردازیم.در سگ در مراحل پایانی گلوکوم که باعث کوری چشمش هم شده است ممکن است نیاز به عمل جراحی برای تسکین درد داشته باشد

اختلالات انعقادی و خون ریزی در سگ گریت دین:

زمانی که در یک عضو یا بخشی از بدن خونریزی رخ می دهد یک فرایند شکل می گیرد که منجر به توقف خونریزی می شود. این فرایند به نام هموستاز شناخته می شود. به منظور هموستاز نیاز به تعداد کافی پلاکت و مقدار مناسب خون و پروتئین هی انعقادی داریم (اغلب به عنوان عوامل اصلی) . زمانی که آسیب رخ می دهد دیواره رگ های خونی پاره می شوند و موادی را ترشح می کنند که روند لخته شدن را آغاز می کنند.
پلاکت ها نیز با عجله به دیواره های شکسته می چسبند که این اتصال از طریق پروتئین های خاصی صورت می گیرد.
پروتئین هایی رشته ای و بلند به نام فیبرین وجود دارند که بستر اصلی این روند را مهیا می کنند. این رشته های فیبرین به صورت یک شبکه کمک می کنند تا پلاکت ها و سلول های خون در کنار هم مستقر شده و ایجاد لخته کنند.اختلالات انعقادی ممکن است در بدو تولد همراه سگ باشد (مادرزادی) و یا بعد از آن رخ دهد (اکتسابی). نقص در لخته شدن خون و انعقاد معمولا به صورت تاخیر در بند امدن خونریزی و کبودی در بافت ها و اندام های بدن, خون دماغ, سیاه شدن مدفوع ناشی از خونریزی داخل روده و یا خون ریزی طولانی مدت در تزریقات و جراحی ها خود را نشان می دهد.
اختلال دیگری عکس این روند وجود دارد که غیر طبیعی لخته شدن خون نام دارد.این اختلال همچنین به نام hypercoagulation هم شناخته می شود که منجر به انسداد عروق می شود.این اختلال ممکن است به صورت ارثی باشد و یا به صورت اکتسابی!
حالت اکتسابی این اختلال در حیوانات  شایع تر از حالت ارثی آن می باشد.

نفخ در نژاد گریت دین:

گریت دین ها باید با مواد غذایی با کیفیت بالا تغذیه شوند.
مواد غذایی مناسب برای سگ (توله سگ ها،بالغ ها یا سگ های مسن)بستگی به سن سگ شما دارد.شما باید تعذیه او را دقیق رعایت کنید به خصوص اجتناب از دادن استخوان پخته شده و مواد غذایی با محتوای بالای چربی باید رعایت شود.
صاحبان سگ باید آگاه باشید که قاتل شماره یک این نژاد استخوان پخته شده است و قاتل شماره دو نفخ است که در آن معده دچار پیچ‌ و تاب می شود. یکی از مشکلاتی که در اکثر سگ ها وجود دارد مشکل نفخ می باشد … و در بسیاری از موارد درمان آن نادیده گرفته می شود.اگر علائم نفخ سگ نادیده گرفته شود و درمان داده نشود،می تواند مشکلات جدی برای آن بوجود اورد.
 خوشبختانه، زمانی که یک صاحب سگ بداند چگونه از این حالت جلوگیری کند، شانس ابتلا به این بیماری بسیار کاهش می یابد. 
 برای حفظ سلامت سگ خود اجازه دهید سگ تان دستورالعمل های تغذیه ای مناسب را دنبال کند. هرگز اجازه ندهید که سگ شما تند تند غذا بخورد.
 مقدار مناسبی ورزش را برای او خود بگذارید: راه رفتن، دویدن و بازی کردن. هرگز بعد از غذا خوردن، او را مجبور به ورزش و فعالیت نکنید.
نفخ در سگ ها به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است.اگر شما گمان کردید که سگ تان دچار نفخ شده چه باید بکنید؟
نفخ جز مسائل بهداشتی و درمانی اضطراری است تشخیص و درمان سریع برای بقای سگ تان می طلبد.
در نفخ به دلیل تجمع گاز در معده ،معده دچار اتساع یا ولولوس شده که معمولا به عنوان نفخ و یا پیچ خوردن معده شناخته می شود و بسیار بیماری جدی است که می تواند زندگی حیوان را تهدید کند. هیچ درمان خانگی برای نفخ وجود ندارد و صاحب سگ هرگاه نشانه های این بیماری را دید باید حیوان خانگی خود را فورا به دامپزشک نشان دهد.سگ ها در اثر نفخ سریع می میرند،حتی در عرض چند ساعت هم ممکن است این اتفاق بیفتد.
علائم کلاسیک نفخ عبارتند از:
بزرگ شدن شکم سگ،اوغ زدن،ترشح بزاق،بی قراری!
سگ مبتلا احساس درد در شکم خود می کند و ممکن است در صورت فشار بر روی شکم او ناله کند.
نفخ می تواند به طور ناگهانی در یک سگ سالم اتفاق بیفتد. اگر چه علت آن دقیقا شناخته نشده اما آن را به طور معمول نتیجه خوردن مقدار زیادی غذا و یا مصرف مقدار زیادی اب بعد از خوردن غذا و یا ورزش و فعالیت زیاد بعد از خوردن غذا می دانند.
اتساع معده و نفخ می تواند باعث فشار بر دیافراگم شود و تنفس سگ را دشوار کند. معده پر از هوا هم چنین می تواند باعث جلوگیری از بازگشت خون به سمت قلب شود.این بیماری می تواند باعث چرخش معده شده و باعث قطع جریان خون به معده شود.
میزان مرگ و میر برای نفخ بالا است که نزدیک به حدود 50 درصد است. حتی با درمان اورژانسی هم حدود یک سوم از مبتلایان می میرند.
سگ های نژاد بزرگ مانند دانمارکی بزرگ ،قفقازی، سرابی،سنت برنارد،،ژرمن شپرد و…با توجه به آناتومی بدن شان بیشتر در معرض خطر نفخ هستند.
چرا در سگ نفخ اتفاق می افتد ؟ 
این سال هاست که در ذهن دامپزشکان مطرح است،اما پاسخ قطعی برای آن پیدا نشده است. ما می دانیم تجمع هوا در معده (اتساع) و پیچ وتاب حاصل از آن (volvulus) باعث این اتفاق است اما ما نمی دانیم که اگر هوا در معده تجمع یابد باعث اتساع می شود یا اگر معده متسع شود در آن تجمع هوا اتفاق می افتد.این که کدام بر دیگری مقدم است و آغازگر است هنوز مشخص نشده است

چگونه نفخ درمان می شود ؟ 
دامپزشکان شروع درمان را با شوک آغاز می کنند. هنگامی که وضعیت عمومی سگ پایدار شد سپس عمل جراحی را انجام می دهند.ما دو روش پیش رو داریم. یکی این است که برای جلوگیری از تورم معده آن را به موقعیت صحیح خود برگردانیم.اگر دیواره معده آسیب دیده است که قطعا باید برداشته شود.دوم چون تا 90 درصد سگ ها بعد درمان دوباره عود بیماری را دارند، رویه معده را به دیواره شکم می چسبانند (در یک روش به نام gastropexy) این کار برای جلوگیری از چرخش معده انجام می شود.
چگونه از نفخ می توان جلوگیری کرد ؟ سال ها دامپزشکان به دنبال راه هایی برای جلوگیری از نفخ بوده اند. اگر شما در اینترنت راجع به این موضوع تحقیق کنید بسیاری از پیشنهادات را خواهید یافت اما بسیاری از آن ها در فرهنگ عامه وجود دارد. ما باید به آنچه که از نظر علمی ثابت شده است تکیه کنیم .
خطر ابتلا به نفخ با شکل و اناتومی قفسه سینه در ارتباط است.سگ های با قفسه سینه باریک و قد بلند بیشتر در معرض ابتلا به نفخ هستند.
هم‌چنین در نوع نر احتمال آن دو برابر ماده هاست. عقیم شدن سگ ها هیچ ارتباطی با این بیماری ندارد.
اگر بستگان یک سگ دچار این بیماری بوده اند (والدین و خواهر و برادر و یا فرزندان ان) شانس بالاتری برای ابتلا به نفخ وجود دارد.این سگ ها نباید برای پرورش استفاده شوند.
برخی از مواد غذایی برای ابتلا به نفخ مستعد کننده هستند اما این آمار قطعی نیست. دلیل این است که بزرگ ترین نژاد های سگ به دلیل اندازه بزرگ شان، تغذیه شان مبتنی بر حبوبات است، بنابراین دادن یک بیانیه که این رژیم را رد کند دشوار است. هر چند ما نمی دانیم که غذاهای حاوی آرد سویا یا روغن یا چربی افزایش خطر چهار برابری دارند.
در طول سال ها گمان می شد که وجود مواد غذایی زیاد در کاسه غذای سگ علت بیشتر نفخ است اما در حال حاضر فقط به عنوان یک عامل خطر شناخته می شود.
سگ ها بهتر است به صورت دو بار در روز به جای یک بار در روز، تغذیه شوند وجود یک وعده غذایی در روز به احتمال زیاد می تواند باعث نفخ شود. این نشان می دهد که میزان غذای خورده شده نیز می تواند موثر باشد. سریع غذا خوردن خطر ابتلا را به پنج برابر بیشتر می رساند.شما باید سرعت غذا خوردن سگ تان را کاهش دهید مثلا با قرار دادن سنگ های بزرگ در کاسه غذای او سرعت غذا خوردنش را کم کنید.
هم چنین سگ هایی که بیش فعال هستند احتمال بیشتری برای ابتلا به نفخ دارند.کاهش اضطراب و استرس و ترس در سگ ها نیز به احتمال زیاد به کاهش نفخ آنها کمک می کند.
یک روش پیشگیری که اخیرا رایج شده است استفاده از روش gastropexy در سگ های در معرض خطر است.این روش اغلب زمانی که یک سگ ریسک فاکتورهای قوی برای ابتلا به نفخ دارد انجام می شود، برخی از دامپزشکان در حال حاضر انجام این روش را به صورت لاپاروسکوپی انجام می دهند تا حالت تهاجمی آن کاهش یابد.لاپاروسکوپی به‌معنی وارد شدن به بدن بدون برش و جراحی سنگین است به این معنی که از یک سطح مقطع کوچک در بدن تحت گاید دوربین فیلم برداری داخل بدن را می بینند و جراحی و اقدامات مورد نظر را انجام می دهند. متاسفانه این روش گران است و باید دید انجام  آن مقرون به صرفه است یا خیر. مشورت با دامپزشک خود در مورد این گزینه تنها راه پیش روی شماست.
ما نمی توانیم از تمام موارد نفخ جلوگیری کنیم اما با اجرای برخی از تکنیک های فوق, شما ممکن است قادر به کاهش خطر ابتلای سگ خود شوید. اگر سگ شما نشانه هایی از نفخ را نشان داد فورا او را نزد یک دامپزشک ببرید

 چیزی که باید قبل از اینکه شما یک سگ بزرگ مانند گریت دین را بخرید،بدانید:
شما باید برای شاد و سالم نگه داشتن سگ گریت دین خود نکاتی را بدانید و رعایت کنید.
این سگ بخاطر اندازه بزرگی که دارد نیاز به مکان نگه داری مناسب خود دارد،به طوری که آنها نیاز به یک خانه موقت برای خود دارند.
گریت دین علاقه دارد با سگ های دیگر بازی کند و بخاطر جثه بزرگش سگ های دیگر ممکن است از او بترسند.
سگ های مسن تر ممکن است کمی با دیگر سگ ها رفتار تهاجمی داشته باشد.
آنها ممکن است در دوری شما دچار اضطراب جدایی شوند.
آنها واقعا نمی توانند به تنهایی در خانه بمانند و ممکن است در این صورت آنها به از بین بردن همه چیز در خانه بپردازند.
آنها نیاز به فضای زیاد و امنی برای زندگی دارند.
اگر شما قصد رفتن به بیرون را دارید, برای جلوگیری از تخریب وسایل و خراب کاری های آنها نیاز به یک مکان امن و خوب برای نگه داشتن آن ها دارید.
برای نکه داری او شما نیاز به یک حصار دارید تا به سلامت خود اسیب نرساند.
در حالی که او فعالیت هایی هم چون پیاده روی روزانه،بازی در آب برای مدتی و یا تعقیب حیوانات دیگر را انجام می دهد اما واقعیت در مورد آن این است که گریت دین سگ تنبلی است و کم انرژی می باشد.
اگر شما می خواهید یک سگ فعال داشته باشید و یا او را در مسابقات شرکت دهید به دنبال یک نژاد دیگر باید باشید.
این نژاد غذای بسیاری می خورد.
گریت دین یا سگ دانمارکی بزرگ مقدار زیادی غذا می خورد،به طوری که نگه داری از آنها می تواند واقعا گران باشد.
مثلا یک کیسه غذای بزرگ در حدود 3 هفته برای یک سگ بالغ مصرف می شود.
در این نژاد هم برخی مشکلات سلامتی مانند سایر نژاد ها وجود دارد.متوسط طول عمر این نژاد 6 تا 8 سال است و با توجه به رشد سریع آنها، به طور کلی مشکلات سلامتی مشترکی در این نژاد هم وجود دارد.
استخوان درد و نفخ از مشکلات رایج این نژاد می باشد. احتمالا گریت دین ها طول عمر کوتاهتری نسبت به دیگر سگ ها دارند.
نگه داری از گریت دین ها و رسیدگی به آنها بنظر سخت می اید.
برای استحمام یک سگ بزرگ شما کار سختی پیش رو دارید.هم چنین نظافت آنها و رسیدگی به ناخن ها،پیرایش و تمیز کردن دندان ها سخت است.شما باید برای او از یک خمیر دندان سگ با طعم گوشت با مرغ انتخاب کنید.
گریت دین ها سگ های دوستداشتنی هستند،اما او واکنش بسیار خوبی با آموزش ندارد و شما باید صبور باشید.
کم انرژی ترین سگ های جهان و در مقابل پرانرژی ترین سگ های جهان کدام اند؟
چرا برخی از سگ ها بی انرژی اند و مانند یک سیب زمینی همیشه روی زمین اند در حالی که برخی پر جنب و جوش اند؟
هر نژادی از سگ یک سطح انرژی دارد،بنابراین شما می توانید مطمئن شوید که نژادی که شما انتخاب می کنید برای شیوه زندگی شما و محل زندگی تان مناسب باشد. ما در بحث های مختلف نژادهای سگ با انرژی پایین و همچنین نژادهای انرژی بالا در سگ ها بررسی می کنیم ،بنابراین شما می توانید بدانید که نژاد مناسب شما چیست.
سطح انرژی سگ شما چقدر است و چگونه باید آن را کنترل کنید؟
چرا سطح انرژی یک سگ برای ما مهم است؟
از آنجا که شما مراقبت از آن را به عهده دارید و اگر شما یک صاحب خوب باشید باید این مسائل را بدانید تا بتوانید زندگی سگ تان را کنترل کنید.
نژادهای کم انرژی سگ ها حیوانات خانگی خوبی برای افرادی هستند که فقط به صورت گاه به گاه به پیاده روی می روند و مناسب برای کسانی هستند که در آپارتمان های کوچک هستند. 
از سوی دیگر سگ های با انرژی بالا برای خانواده های بزرگ و یا افرادی که مایل به رفتن به بیرون از منزل هستند ایده ال می باشند.
اندازه کوچک سگ ها به این معنا نیست که الزاما آن ها جز سگ های کم انرژی هستند.
برای مثال سگ گری هوند با وجود اندازه بزرگ و مهارتش در مسابقات جز تنبل ترین نژادهای سگ در جهان است.
کم انرژی ترین سگ های جهان:
در حال حاضر که ما در توضیحات بالا راجع به این مسائل صحبت کردیم ممکن است شما بخواهید بدانید که سطح انرژی سگ های مختلف چگونه است . ما یک لیست از کم انرژی ترین نژادهای سگ برای شما تهیه کرده ایم.
Basset hound
Bulldog
Bull mastiff
Cavalier King Charles spanielPugalier sleeping on sofa
Chow chow
French bulldog
Great Dane
Greyhound
Irish wolfhound
Pekingese
Pharaoh hound
Pug
Shih tzu
Sussex spaniel
بهترین سگ ها برای آپارتمان:
لیستی از بهترین سگ های آپارتمانی تهیه کرده ایم که در آن سگ های با بالا ترین انرژی در جهان در اخر لیست واقع می شوند.
در ابتدای این طیف سگ هایی که کمترین انرژی را در نژادهای سگ جهان دارند،قرار دارند.
Airedale Terrier
Australian Shepherd
Border Collie
Dalmatian
English Springer Spaniel
Miniature Pinscher
Parson Russell Terrier
Pointer
Siberian Husky
Staffordshire Bull Terrier
Vizsla
Weimaraner

تغذیه نژاد گریت دین:

تغذیه نژاد دانمارکی بزرگ باید دقیقا کنترل شود مخصوصا وقتی او در حال رشد است .نژاد های غول پیکر سریع رشد می کنند, این به ویژه مهم است زیرا رشد توله سگ ها وابسته به تغذیه آنها می باشد.
کیفیت تغذیه و مواد غذایی که شما انتخاب می کنید  و میزان پروتئین و سطح چربی آن بسیار مهم است. ما معتقدیم غذای با کیفیت بالا حق طبیعی سگ هاست و غذاهای خام بهترین انتخاب هستند. سطح پروتئین مناسب برای این نژاد کمک خواهد کرد تا از مشکلات بهداشتی احتمالی مانند پنو و سندرم وبلر جلوگیری شود.
در گریت دین ها سطح پروتئین نباید بیشتر از 24 درصد باشد و سطح چربی باید بین 12 تا 14 درصد باشد.
رعایت این نسبت ها کلیدی برای توسعه مناسب است.
رژیم غذایی خام و راه های تغذیه با آن بسیار مهم است!
اگر بخواهید به جای وعده های غذایی آماده موجود در بازار از غذاهای خانگی استفاده کنید کار شما کمی مشکل تر خواهد شد.
اگر نمی توانید باید از غذاهای آماده و تجاری موجود در بازار استفاده کنید.صاحبان این غذاها را معمولا دست کم می گیرند اما انواع سالم آنها جایگزین های خوبی برای وعده های غذایی حذف شده سگ خانگی شما می باشند.
مسلم است که غذاهای تهیه شده در منزل به مراتب بهتر از انواع آماده آنها می باشند.شما بهتر است سعی کنید با مواد طبیعی در دسترس در فروشگاه های سگ برای او غذای خانگی تهیه کنید.
اگر شما از غذاهای طبخ شده در خانه برای سگ تان استفاده می کنید بسیار مهم است که غذا را به صورت گرم به حیوانات خود بدهید ،آنها از غذاهای گرم بهتر استقبال می کنند.
اگر می خواهید از مانده مواد غذایی در یخچال استفاده کنید، بهتر است آن را چند ساعت قبل از استفاده در دمای اتاق قرار دهید .
سگ ها جز حیوانات همه چیز خوار هستند,اما باید تعادل تغذیه ای برای آنها نیز رعایت شود. چه مارک های غذایی برای تغذیه سگ دانمارکی بزرگ در نظر گرفته شده است ؟ 
تغذیه آنها متفاوت به نظر می رسد و ترجیح شخصی شما برای سگ تان خیلی مهم است ،ما هم یک لیست از محبوب ترین های غذای سگ را در اینجا برای تان فراهم می کنیم و یک چیز مسلم است که با بالا رفتن کیفیت مواد غذایی و اطمینان از تغذیه مناسب کیفیت زندگی سگ مان افزایش می یابد.
هرگز توله سگ خود را با غذای بزرگسالان آنها تغذیه نکنید.
تغذیه گریت دین ها با این فرمول می تواند عواقب جدی داشته باشد. پروتئین و چربی خیلی از این غذاها ممکن است سطوح بالایی داشته باشد.

اگر سگ شما هنوز یک توله سگ است به جای پنیر شما می توانید مقدار کمی شیر گرم را در یک کاسه جداگانه بریزید و به او بدهید, در حالی که در سگ بالغ توصیه به استفاده از شیر رقیق شده با اب می شود زیرا مقدار زیاد آن می تواند باعث اسهال و مشکلات روده شود. حقیقت هایی در مورد غذای تجاری سگ وجود دارد.
ممکن است شما با دیدن تصویر کیسه غذای سگ ها که عکس گوشت یا مرغ تازه روی آن است فکر کنید که واقعا همین ترکیبات در تولید آن به کار رفته است.
برخی از انواع محصولات جانبی مانند آرد گندم, آرد ذرت, دانه ها, چغندر و ضایعات مرغ (برای طعم بهتر) در این غذاها استفاده می شوند.
بوقلمون ،مرغ, آرد جو, برنج قهوه ای و سیب زمینی و….از مواد اصلی این غذاها هستند.

اگر سگ شما مبتلا به خشکی پوست, آلرژی, ریزش مو،کسل شدگب،کمبود انرژی و …است شما باید تغذیه سگ تان را جدی بگیرید و برای او رژیم غذایی مناسب استفاده کنید. تغذیه نقش حیاتی در سلامت و طول عمر سگ تان دارد

سگ های نژاد بزرگ مستعد ابتلا به اضافه وزن هستند و باید مصرف کالری و وزن آنها کنترل شود. با دادن غذا به عنوان پاداش رفتارهای خوب می توان به آموزش او کمک کرد, اما دادن بیش از حد غذا هم می تواند باعث چاقی او شود.هم چنین آب تمیز و تازه نیز باید همیشه در دسترس او باشد.
سگ ها نیاز به طیف گسترده ای از مواد مغذی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی دارند،به همین دلیل تغذیه کامل و متعادل با غذاهای تجاری قابل اطمینان ترین و مناسب ترین انتخاب برای بسیاری از صاحبان می باشد. غذاهای تجاری سگ شامل گوشت و حبوبات و سبزیجات و میوه ها هستند.
بر اساس استانداردهای غذایی مواد غذایی سگ باید با کیفیت بالا و ترکیبی از منابع پروتئین و فیبر و کربوهیدرات و ویتامین و مواد معدنی باشند به صورتی که به راحتی هضم می شوند.
مشکل چاقی در همه نژادهای بزرگ وجود دارد و مسئله مهمی است و برای جلوگیری از آن باید تغذیه سگ را درست انجام دهید.
 یک رژیم غذایی صحیح و با مقدار مناسب ورزش روزانه برای جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد سگ تان نیاز است. مصرف کالری آنها باید کنترل شود و بحث در مورد همه این ها با دامپزشک ضروری است. چاقی می تواند تاثیر منفی ای در سلامت و تندرستی سگ شما بگذارد. این یک بیماری جدی است که ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن مشکلات متابولیک و اختلالات گوارشی و کمر درد و بیماری های قلبی بشود.
اگر آن ها به درستی تغذیه نشوند دچار مشکلات زیادی می شوند. این سگ ها نیاز به رژیم غذایی با کیفیت بالا دارند. وزن اضافی می تواند مشکلات جدی ای برای این سگ ها به وجود اورد. از غذا خوردن بیش از حد توله سگ تان اجتناب کنید 
 شاید مهمترین عامل رشد مناسب سگ تان این باشد که تغذیه او آهسته و تدریجی باشد. این بدین معنی است که اگر برای نگه داشتن توله سگ تان کم حوصله بودید این مشکل را با دادن غذای زیاد کنترل نکنید.
اجتناب از تغذیه بیش از حد امری بسیار مهم است. 
اگر دنده ها و ستون فقرات سگ تان با چربی زیاد پوشیده شده باشد که شما به راحتی نمی توانید آنها را ببینید سگ شما دارای اضافه وزن است. مشاوره دامپزشک را در مورد کاهش وزن سگ توصیه می شود.برخی از شرایط سلامتی نیز می تواند باعث چاقی شود.
علاوه بر افزایش تمرین روزانه ،کاهش دادن جیره غذایی سگ یا تغذیه آنها با غذای کم کالری حاوی مقادیر زیاد فیبر می تواند به کاهش وزن سگ کمک کند. تقسیم غذای سگ را به چند وعده غذایی در طول روز می تواند کالری بیشتری را در اختیار سگ بگذارد در حالی که سگ شما احساس سلامت و سیری نیز می کند.
شما همچنین می توانید مواد غذایی سالم مانند لوبیا سبز یا کدو تنبل کنسرو شده را به غذایش اضافه کنید. 
چاقی سگ‌ها یکی از معضلات جدی سلامت آنها است که امروزه در سگ‌ها  زیاد دیده می‌شود، اضافه وزن در سگ ها نیز بیماری‌ها و مشکلات فراوانی را به همراه خود می‌آورد. 
دلایل مختلفی منجر به چاقی سگ ها می‌شوند اما دلیل اصلی معمولا رژیم غذایی نامناسب و عدم ورزش کافی  آنها است.هم چنین ممکن است یکی از نشانه‌های اختلالات هورمونی نیز باشد مانند کم کاری تیروئید یا سندروم کوشینگ. 
چاقی سگ ها به این دلیل خطرناک است که می تواند مشکلات سلامتی بسیاری را ایجاد کند.
سگ هایی که برنامه روزانه ای برای تقریبا همه چیز دارند مثل :خوردن غذا، مراقبت از بدن، پیاده روی، زمان بازی، آموزش غیره، بسیار بهتر عمل می کنند
مواد غذایی خشک با کیفیت بالا برای سگ‌تان فراهم کنید.
تغذیه متعادل او را که باعث رشد کامل او می شود می توانید با مواد غذایی همچون بادمجان، مواد غذایی کنسرو شده و یا اب مخلوط اب با آن ها انجام دهید. شما همچنین می توانید تخم مرغ، میوه ها و سبزیجات و پنیر را استفاده کنید.توله های این سگ باید احتمالا از غذاهای پرچم دار استفاده کنند زیرا در سن رشد هستند و نیاز های تغذیه ای شان زیاد است.
در غیر این صورت ممکن است منجر به کمبود مواد معدنی و ویتامین، مشکلات دندان و استخوان ها شوند و هم چنین ممکن است بعضی از مواد غذایی باعث  چاقی شود

یکی از گزینه های جالب برای تغذیه سگ ها که توجه صاحبان آنها را برمی انگیزد استفاده از مواد غذایی خام برای آن هاست.
به تازگی بسیاری از صاحبان سگ این نوع رژیم غذایی را انتخاب می کنند . استخوان ها و مواد غذایی خام دیگر به صورت بیولوژیکی برای سگ ها مناسب ترند.به همین دلیل محبوبیت این مواد غذایی خام برای تغذیه گریت دین ها افزایش یافته است.
فرض این است که اجداد هر سگ به گرگ ها بر می گردد و این یک واقعیت شناخته شده است که آنها گوشتخواران وحشی هستند که بهترین غذا برایشان گوشت خام است. تغذیه خام از طرفی بحث برانگیز است .برخی از مزایای استفاده از این نوع تغذیه برای سگ دانمارکی بزرگ این است که شما می توانید وعده های غذایی آن را در خانه با سهولت آماده کنید.هم چنین ضایعات کمتری در تولید غذا پیدا می کنید.
افزایش بهداشت دهان و دندان یکی دیگر از مزایای این نوع تغذیه می باشد. (جالب است بدانید استخوان بیشتر از همه در این مورد نقش دارد) و با این نوع از تغذیه شما تضمین می کنید که سگ تان درست مانند اجداد خود تغذیه درستی دارد.
البته همه سگ ها غذاهای خام را قبول نمی کنند در حالی که برخی از آنها ممکن است این تغذیه را دوست داشته باشند.
اما شما همیشه برای سوئیچ و تغییر رژیم غذایی به یک رژیم غذایی جدید باید به آرامی این کار را انجام دهید.
این باعث خواهد شد که حداقل استرس به بدن او وارد شود و مشکلات دستگاه گوارش مانند مدفوع شل و اسهال و استفراغ و ….برایش پیش نیاید.
زمانی که برای اولین بار این کار را می کنید با ادغام بخش کوچکی از مواد غذایی جدید با غذاهای قدیمی شروع کنید به طوری که در نگاه اول هیچ اثری از مواد غذایی جدید در کاسه نباشد.
انجام این عمل به حفظ این سگ از مشکلات گوارشی کمک می کند.
حتی اگر سگ شما آن را بپذیرد و به راحتی بخورد نباید شما غذای او را یکباره تعییر دهید زیرا می تواند باعث اختلال سیستم گوارشی شود و‌ حتی برای سگ شما بسیار ناتوان کننده باشد.
حتی اگر یک سگ بالغ شده است و در حال حاضر به نوع خاصی از غذا خوردن عادت پیدا کرده است شما می توانید سعی کنید آن را به آرامی تغییر دهید مانند روشی که در بالا توضیح داده شد.
در نهایت هر سگ بزرگ ممکن است در طول زندگی خود نیاز به داروها و مکمل های تغذیه ای پیدا کند.
هدف ما در این مقاله این است که با ارائه اطلاعات کافی به کسانی که نگران سلامت و رفاه سگ خود هستند کمک کنیم.
مواد غذایی سگ مناسب شامل ترکیبی از مواد معدنی و پروتئین, گوشت, آنتی اکسیدان ها, پروبیوتیک ها و اسیدهای چرب ضروری است.
تغذیه مناسب به سگ دانمارکی بزرگ کمک می کند که یک زندگی شاد و سالم را تجربه کند.شاید به نظر برسد که این کار آسان است اما شما باید تغذیه مناسب با سطح انرژی, دستگاه گوارش, سلامت, سیستم ایمنی بدن،پوست براق و …برای او تنظیم کنید.
مواد غذایی طبیعی و خام مغذی تر است و پروتئین گوشت در مقابل سایر غذاها بیشتر است و از طرفی مقدار کالری پایین تری دارد.
بسیاری از مواد تشکیل دهنده با کیفیت باعث تولید ضایعات کمتر و مدفوع کوچکتر می شود.
غذایی خوب است که هیچ مواد پرکننده و سويا و رنگ های مصنوعی یا طعم دهنده در آن استفاده نشده باشد.
برای سگ گریت دین بزرگ گوشت و مرغ و ماهی منابع پروتئین خوبی است. ویتامین های ضروری امگا, اسیدها و آنزیم های گوارشی لازم هم در بسیاری از غذا ها وجود دارد. بسیاری از بهترین مارک های غذای سگ با مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها و حتی گلوکوزامین هیدروکلراید تقویت شده اند تا به افزایش سلامت مفاصل سگ کمک کنند.
ما با اشاره به مشکلات توله سگ و مواد غذایی مورد نیاز آن ها به شما پیشنهاد می کنیم که برای آنها مواد غذایی با پروتئین بالا با نسبت کلسیم به فسفر کم استفاده کنید.
زمانی که منابع غذایی توله سگ خود را می‌خرید با خواندن برچسب روی آن به دنبال غذای کم پروتئین/کم چربی با نسبت کلسیم/فسفر نزدیک به 1/1 باشید. برای سگ با آلرژی غذایی یک رژیم غذایی مناسب که منبع تامین کننده پروتئین آن از منابع جایگزین مانند ماهی و اردک و یا گوشت گوزن و آهو است، توصیه می شود.
کیبل:
این دانه ها به طور خاص طراحی شده اند و به دلیل سفا بودنشان برای تمیز ماندن دندان های سگ هم مفید اند.
این غذا حاوی پروتئین مناسب و کربوهیدرات خشک و کم است.
احتیاط کنید چرا که بسیاری از دانه ها مواد مغذی صحیح برای رشد نژاد های غول پیکر نیستند!هدف ما در رشد این نژاد ها این است که آهسته و پیوسته رشد کنند .
رعایت تعادل تغذیه ای در یک رژیم غذایی خام بسیار مهم است.
تفاوت اصلی این غذا با غذای خام این است که گوشت خام به طور متوسط دارای 19 درصد پروتئین است و کمی بیشتر است.
تغذیه خام برای نژاد های غول پیکر سگ کاملا خوب است.
به علاوه مدفوع کوچکتر هم یک مزیت این نوع مواد غذایی است.

در هنگام انتخاب بهترین مواد غذایی و رژیم غذایی برای سگ خود به یاد داشته باشید آنچه مناسب است ممکن است لزوما با توجه سگ شما و شیوه زندگی او‌ متفاوت باشد. اگر شما نمی توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع تغذیه برای سگ شما بهتر است باید با یکی از پرورش دهندگان سگ مشورت کنید. بسیاری از صاحبان و پرورش دهندگان استفاده از گوشت خام را ترجیح می دهند اما باید خطرات این نوع تغذیه را هم در نظر گرفت. بنابراین این یک ایده خوب است که از غذاهای پخته شده استفاده کرد تا از خطر انگل ها و باکتری ها جلوگیری کرد . 
هر سگ بالغ به مقدار کم تا متوسط پروتئین/چربی و کلسیم/فسفر نیاز دارد. به یاد داشته باشید که مواد غذایی سالم و حاوی مواد آلی مانند سبزیجات و میوه ها; یعنی, هویج, کلم بروکلی و نخود فرنگی و زغال اخته نیز برای سگ‌ مفید و ضروری هستند. سبزیجات بسیار پخته شده یا بخار پز یا اب پز برای آنها قابل هضم تر است. آنها را می توانید با پاشیدن مایع گوشت تشویق به خوردن سبزیجات کنید.
 لیسیدن ظرف غذا توسط سگ تان خوب است زیرا غنی از ویتامین هاست. مناسب ترین سبزیجات برای این نژاد کدو سبز و هویج است اما این مهم است که آنها تازه باشند.


منابع پروتئینی مانند مرغ و غلات سبوس دار مانند دانه کتان و جو و برنج قهوه ای و جو هم می توانند برای سگ های نژاد بزرگ مفید باشند. ویتامین ها و مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها و مکمل های سلامت مفاصل مثل گلوکوزامین و کندرویتین هم فراموش نشود.روغن ماهی هم سطح بالایی از امگا-3 و امگا-6 و اسیدهای چرب را دارا است.
همچنین سوپ مرغ در این نژاد بزرگ یک غذای محبوب است.
این غذا طعم و عطر خوشی دارد .سوپ مرغ شامل بهترین و ساده ترین مواد تشکیل دهنده می باشد شامل گوشت تازه و سبزیجات و میوه ها و غلات سبوس دار !
از نظر هزینه این غذا بهتر و به صرفه تر از غذا های قبلی است.سوپ مرغ یک انتخاب عالی برای سگ دانمارکی بزرگ است.
می توان گفت تغذیه سگ های بزرگ شبیه به سگ های کوچک و متوسط است با چند تفاوت! توله سگ نژاد بزرگ نیاز به رژیم غذایی خاصی برای جلوگیری از برخی خطرات بهداشتی دارند و در نژاد های بزرگ بیماری های ارتوپدی ،چاقی و نفخ بیشتر رایج است. همه این بیماری ها به شدت تحت تأثیر تغذیه هستند.
توله سگ های نژاد های بزرگ مانند این نژاد نیاز به توجه ویژه در سنین رشد خود دارند.توله های نژادهای بزرگ و غول پیکر به سرعت رشد می کنند.
این شتاب در رشد به این معنی است که نژاد های بزرگ سگ بسیار به مواد مغذی و کالری دریافتی و عدم تعادل و کمبود مواد مغذی حساس اند.

اطلاعات بیشتر راجع به رژیم غذایی خام:

بسیاری از علاقه مندان سگ بر این باورند که استخوان خام و سایر مواد غذایی خام به علت پیشینه سگ ها مناسب تربن غذا برایشان است .
اجداد سگ ها این غذا ها را برای هزاران سال در طبیعت خورده اند و ذات آنها به غذاهای زنده علاقه مند است. هنگامی که یک گوشتخوار با کشته شدن یک گیاهخوار مانند یک خرگوش یا دیگر طعمه های کوچک تغذیه می کند تمام اجزای آن را می خورد مانند گوشت و استخوان, برخی از اندام ها مانند کبد یا ریه و حتی برخی دیواره معده که حاوی آنزیم ها و مواد مغذی و مواد آلی است را هم می خورند. این غذای مغذی زندگی سالمی را برای سگ فراهم می کند. آنزیم فیتوکمیکال ، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه و ویتامین ها و مواد معدنی کمک به سالم و قوی ماندن یک گوشتخوار می کنند.
موادی که می توانید برای تغذیه خام سگ خود تهیه کنید:
گوشت: باید شامل انواع گوشت از جمله گوشت خام دارای استخوان و گوشت عضله. این جزء اصلی تغذیه با مواد غذایی خام است و باید تا حدود 90% از هر وعده غذایی روزانه را تشکیل دهد.
مرغ از دیگر گزینه های پیش روست و هر قسمتی از آن را می توان تهیه کرد شامل:گردن, پاها, شکم, پشت, سینه
در کشور های غربی از گوشت خوک هم استفاده می کنند،مثلا از قسمت گوشت دنده و شانه ها و گردن.
 گوشت گاو هم یکی از گزینه های اصلی است که از بخش های قلب و کبد و…استفاده می شود.
گوشت ماهی تازه و هم چنین کنسرو شده هم گزینه خوبی است.
از گوشت بوفالو ،کانگورو ،خرگوش،اردک ،شترمرغ هم می توان استفاده کرد.
هم چنین از ارگان های دیگر بدن حیوانات هم می توان استفاده کرد مثل کبد و کلیه و ریه و سیرابی !
استفاده از سبزیجات در رژیم غذایی خام کاملا اختیاری است.
اگر شما تصمیم به انتخاب خوراک سبزیجات دارید چیزهایی مانند هویج و کلم بروکلی و نخود فرنگی و لوبیا سبز مناسب است.توجه داشته باشید که سیستم گوارشی سگ شما برای شکستن سلولز سبزیجات کآرامد نیست بنابراین باید آن را به پوره تبدیل کنید تا در هضم آن مشکلی پیش نیاید.

مواد دیگری که می توانید به صورت اختیاری استفاده کنید عبارت اند از:
تخم مرغ و ماست و پنیر ،بذر کتان, روغن نارگیل, روغن زیتون و روغن ماهی قزل آلا. هم چنین پودر يونجه با داشتن ویتامین a و ویتامین C و ویتامین E به هضم غذا کمک میکند و میزان گاز تولیدی را کاهش می دهد. 
همان طور که ذکر شد شما نباید سگ خود را با استخوان پخته شده تغذیه کنید!!! استخوان پخته شده برای سگ ها بسیار خطرناک است. استخوان پخته شده به احتمال زیاد باعث سوراخ کردن روده ها شده و مانند بتن در روده بزرگ عمل می کند.
استخوان پخته شده به طور بالقوه برای سگ ها کشنده است.
استخوان خام از سوی دیگر بهتر هضم می شود و حاوی مواد معدنی ضروری است.هم چنین سگ شما می‌تواند با خوردن غذاهای سفت مانند استخوان به تمیز کردن دندان هایش بپردازد.
چگونه مواد تشکیل دهنده غذای سگ مان را انتخاب کنیم؟

پروتئین و چربی مورد نیاز چقدر است:
اولین گام این است که پروتئین و چربی مورد نیاز سگ مان را تامین کنیم.
به طور معمول 23 تا 24 درصد پروتئین و 12 به 14 درصد چربی برای نژاد های بزرگ لازم است .
بسیاری از مارک های غذایی موجود این میزان را رعایت می کنند.
غلات:
اگر بخواهیم صادق باشیم غلات ارزش غذایی برای یک گوشتخوار ندارند و در عین حال برخی از غلات بدتر از بقیه شان هم می باشند.
غلات یک منبع ارزان از کربوهیدرات است که می تواند طی سوخت و ساز بدن به قند تبدیل شود.
سگ شما هم‌چنین نیاز به منابع خوبی از چربی دارد.شما باید برای تامین چربی مورد نیاز او از منابع چربی مانند مرغ ، روغن ماهی که دارای اسید چرب امگا-3 است و برای سالم نگه داشتن پوست و موی او مورد نیاز است،استفاده کنید.
سگ مسن تر باید از زنجیره های متوسط تری گلیسرید سود ببرد که آنها اغلب از ترکیبی از روغن نارگیل و روغن های دیگر ساخته شده اند.
ذرت در میان غلات به عنوان یک ماده حساسیت زا شناخته شده است و ارزش تغذیه ای کمی دارد.
برخی از غذاهای تجاری ممکن است شامل گندم و تفاله چغندر قند و یا سایر غلات باشند

پروبیوتیک ها:
بسیاری از تولید کنندگان در غذای سگ از پروبیوتیک ها استفاده می کنند.
پروبیوتیک ها باکتری های دوستانه ای هستند که کمک به هضم و جذب مواد مغذی می کنند.
 آنها به کمک باکتری های دیگر بدن از ایجاد مشکلات گوارشی جلوگیری می کنند و در نتیجه باعث حمایت از بدن در مبارزه با بیماری ها می شوند. اگر باکتری های مفید برای بدن تبدیل به باکتری های مضر شوند می توانند باعث مشکلات سلامتی شوند.

گلوکوزامین و کندرویتین سولفات:
از دیگر موادی که در تغذیه یک سگ باید وجود داشته باشد گلوکوزامین و کندرویتین است به خصوص زمانی که نژاد بزرگی مانند گریت دین را تغذیه می کنید.
گلوکوزامین و کندرویتین حداقل باید در هر وعده به غذای سگ اضافه شوند.
بسیاری از سگ های مسن مبتلا به اضافه وزن هستند و نیاز به از دست دادن وزن دارند بنابراین آنها اغلب باید رژیم دارای چربی کمتر و کالری کمتر داشته باشند. اگر شما یک سگ مسن دارید باید به دقت برچسب های مواد غذایی سگ را بخوانید, بنابراین شما نباید به طور تصادفی به خرید مواد غذایی بروید و کالری بیش از حد برای سگ تان به ارمغان بیاورید.سگ های مسن ممکن است شروع به از دست دادن تون عضلانی و وزن ماهیچه ای خود کنند.بنابراین آنها نباید مواد غذایی دارای مقدار زیادی پروتئین دریافت کنند چون در هضم آن مشکل دارند.اما تا زمانی که از مشکلات کلیه ها و اختلال هضم پروتئین او مطمئن نشده اید بدون دلیل رژیم او را کم پروتئین نکنید.
فقر منابع چربی: چربی ها و روغن های ضروری در یک رژیم غذایی به طور عمده برای سلامت پوست و موی او ضروری است. چربی ها و روغن ها هم چنین برای دیگر عملکردهای بدن حتی عملکرد مغز ضروری است. در حالی که برخی از چربی های مغذی و ارزشمند حاوی اسیدهای چرب هستند، برخی دیگر مانند گلابی سرشار از چربی های اشباع شده اند و بیشتر برای عطر و طعم غذاها استفاده می شوند.
 مواد غذایی که به طور خاص به عنوان منبع چربی ها و روغن ها استفاده می شوند روغن های مرغ, شاه ماهی, روغن کانولا و روغن آفتابگردان و روغن کتان و غیره است.
فیبر: فیبر بخشی از کربوهیدرات است که نمی تواند توسط سیستم گوارشی سگ هضم شود.بسته به نوع تغذیه و اهداف تغذیه ای سگ تان سطوح مختلفی از فیبر غذایی با خواص مختلف برای او لازم است.
طعم دهنده ها: استفاده از طعم دهنده ها در غذاهای سگ باید اجتناب شود, این مواد باعث خوش طعم تر شدن غذاها می شوند و باعث تشویق سگ به غذا خوردن می شوند.
شیرین کننده ها:استفاده از از مارک هایی که حاوی رنگ های مصنوعی و طعم دهنده و شیرین کننده ها هستند ممنوع است. شیرین کننده ها اغلب به مواد غذایی اضافه می شوند تا غذا خوش طعم تر شود.
آنها هیچ ارزش تغذیه ای ندارند و باید از مصرف آنها اجتناب شود.

Call Now Button