Skip to content
spin

• سگ های کوکر در اطراف خانه با خوشحالی به تعقیب پرندگان می پردازند . آن ها به آسانی آموزش داده می شوند و عاشق آب بازی و پاشیدن آب به اطراف و بسیار آرام و در عین حال بازیگوش هستند  دم آن ها همیشه در حال تکان خوردن است چه زمانی که بویی را دنبال کنند یا به دنبال چیزی که در زیر مبل افتاده بروند . 
• این سگ ها بسیار مستعد آلرژی های غذایی هستند . پس در صورتی که مشاهده کردید دوست کوچک تان گوش ها یا پاهایش را می خاراند رژیم غذایی او را بررسی و تغییر دهید.
• کوکر ها دارای روحیه ای لطیف هستند و در تربیت آن ها نباید از روش های پرخاشگرانه استفاده شود زیرا باعث ترسو شدن سگ می شود . برای گرفتن نتایج دلخواهتان می بایست روش هایی که با آرامش همراه است را به کار ببرید . 
• اگر به دنبال یک همدم هستید که مانند یک سایه همراه تان باشد سگ نژاد کوکر انتخاب بسیار مناسبی برای شماست . این سگ وفادار دوست داشتنی که معمولا بیشتر از 30 پوند ( معادل 13.6 کیلوگرم ) وزن ندارد از این که شما را دنبال کند لذت می برد و به همین دلیل از او انتظار بیشتری نداشته باشید که مانند سایر نژاد ها بر روی قالی دراز بکشد و نظاره گر گذشت عمرش باشد .
• همانند سگ های نژاد های دیگر بقیه روتین نظافت و آراستن سگ های کوکر نیز یکسان است .

جدول معرفی نژاد سگ کوکر

کشور محل ثبت انگلستان
اندازه بزرگ و کوچک
وزن نرها بین 12تا 16 کیلوگرم
ماده ها بین 11تا 14 کیلوگرم
قد نرها 38تا 43 سانتی متر
ماده ها 35 تا 40 سانتی متر
سازگاری با زندگی در آپارتمان
مشکلات سلامتی
قابلیت آموزش
سازگاری با کودکان
سازگاری با دیگر سگ ها
سازگاری با دیگر حیوانات خانگی

هنگامی که سگ های این نژاد با دیگر حیوانات از جمله گربه ها بزرگ شوند دوستان صمیمی و نزدیکی می شوند

نیاز به فعالیت روزانه
نیاز به رسیدگی های بهداشتی

همانند سگ های نژاد های دیگر بقیه روتین نظافت و آراستن سگ های کوکر نیز یکسان است .

بازیگوشی
هیپوآلرژیک
توانایی محافظت و نگهبانی

تحمل گرما

تحمل سرما
ریزش مو

هوش و توانایی حل مسائل
غریبه دوستی

رنگ سیاه , نارنجی , کرم , قهوه ای و قهوه ای روشن و حتی در مواردی دو رنگ
طول عمر 12 الی 15 سال

تاریخچه سگ کوکر

نژاد کوکر اسپانیل از خانواده اسپانیل هاست آن ها یک گروه بزرگ از سگ ها هستند که اصلیت شان به عهد باستان بر می گردد . اسپانیل از کلمه اسپانیایی اقتباس شده است زیرا اکثرا بر این باور هستند که زادگاه این نژاد اسپانیا بوده است . در قرن 18 ام سگ های کوکر به 2 دسته تقسیم شدند : عروسکی ( که از آنها به عنوان همراه و همدم افراد استفاده میشد ) و سگ های بزرگ شکاری . بعد از گذشت مدتی سگ های شکاری نیز به دو گروه خشکی و آبی طبقه بندی شدند و برای عملکرد عالی در شکار پرندگان به شهرت زیادی دست یافتند . در انگلستان برای صدها سال این نژاد تحت عنوان سگ های کاربردی دسته بندی می شدند . در اواخر دهه 18 پرورش دهندگان آمریکایی به واردات این نژاد به ایالات متحده آمریکا پرداختند . اولین سگی که نامش در انجمن ملی آمریکایی کنل national american kennel club به ثبت رسید  یک کوکر سفید بود که کاپیتان نام داشت . در همان دوره در سال 1881 کلینتون ویلمردینگ و جیمز واتسون انجمن آمریکایی اسپانیل ها را تاسیس کردند و ابتدا به عنوان یکی از قدیمی ترین انجمن سگ هاپرورش دهندگان گونه های مختلفی از اسپانیل ها تحت عضویت آن درآمدند . اگرچه سرانجام آن ها هر کدام برای خود سازمان جداگانه ای را تشکیل دادند. چیزی نگذشت تا کوکر ها به سرعت محبوبیت فراوانی از سوی پرورش دهندگان  و مردم بدست آوردند . بعضی پرورش دهندگان شروع به پرورش و زاد و ولد کوکر هایی متفاوت با جثه کوچک تر کردند . این گونه از سگ ها در نمایش ها بسیار مورد توجه قرار گرفتند . در سال 1936 گروهی از پرورش دهندگان کوکر های اصیل انگلیسی در آمریکا انجمنی را تشکیل دادند و از سوی سازمان AKC  به رسمیت شناخته شدند . دو سال بعد برای تحکیم جایگاه خود ایده ای را مطرح کردند که از کوکر های اصیل انگلیسی نباید برای پرورش کوکر های آمریکایی استفاده شود و همچنین از ورود گونه آمریکایی  به کلاس های آموزشی سگ های اصیل ممانعت به عمل آوردند . در سال 1939 یک سگ کوکر اسپانیل به نام بروسی BRUCIE  در مسابقه شوی سگ های با پرستیژ وست مینیستر برنده جایزه بهترین نژاد آمریکایی شد . موفقیت این سگ در نمایش منجر به افزایش محبوبیت سگ های این نژاد شد و همچنین باعث شد تا پرورش دهندگان آمریکایی تمرکز خود را بیشتر بر روی پرورش سگ های نماشی معطوف کنند تا سگ های شکاری و همین امر موجب افزایش فاصله بین کوکر های آمریکایی و انگلیسی شد . در سال 1946 کوکر های انگلیسی و آمریکایی توسط انجمن آمریکایی کنل دو نژاد متمایز از یکدیگر به رسمیت شناخته شدند . 

ظاهر سگ کوکر

سگ های کوکر انگلیسی بسیار خوش قیافه با گوش هایی دراز , کله ای گرد و موهایی به نرمی پر هستند . آن ها نسبت به گونه آمریکایی خود جثه بزرگتر , موهای کوتاه تر و پوزه دراز تری دارند . کوکر های سیاه رنگ همیشه بینی سیاهی دارند اما سگ های روشن تر دارای بینی قهوه ای رنگ هستند . آن ها چشمانی گرد با نگاهی خیره دارند . کوکر های انگلیسی پاهایی مانند گربه ها دارند و در رنگ هایی از جمله سیاه , نارنجی , کرم , قهوه ای و قهوه ای روشن و حتی در مواردی دو رنگ دیده می شوند . دم این سگ ها می بایست به نسبت دو پنجم درازای آن کوتاه شود اگر چه در اروپا این عمل غیر قانونی محسوب می شود . قد استاندارد سگ های نر 15 تا 17 اینچ و برای ماده ها 14 تا 16 اینچ می باشد همچنین وزن متعادل در نرها بین 28 تا 34 پوند و ماده ها بین 26 تا 32 پوند است . این نژاد دارای مو هایی ضخیم و گاهی موج دار است که در اطراف سر و پشتشان کوتاه تر از موهای روی گوش , شکم و پاهایشان می باشد . در سگ هایی که موهای دو رنگ دارند همیشه یکی از رنگ ها سفید است .

نکات اولیه در آراستن سگ کوکر

موهای زیبای ابریشمی که شما در نمایش ها از سگ های این نژاد مشاهده می کنید خود به خود به این شکل نیستند و باز کردن گره ها و براق کردن آن نیاز به زمان زیادی دارد و به همین دلیل اکثر صاحبان موهای سگ های کوکر شان را کوتاه نگهمیدارند به این مدل موی کوتاه ( پاپی کات ) گفته می شود که حتی این مدل نیز نیازمند رسیدگی و صرف زمان زیادی می باشد . سگ هایی با این مو های کوتاه می بایست هر دو هفته یک مرتبه شانه زده , حمام برده و کوتاه شوند . در صورتی که علاقه مند به بلند نگهداشتن موهای کوکر باشید باید زمان زیادی را صرف آن کنید و تمامی موارد نظافتی از جمله حمام کردن , شانه زدن و کوتاه کردن هفته ای یک بار می بایست انجام شوند . اغلب افراد کوکر خود را پیش آرایشگران حرفه  ای می برند. اما شما می توانید آراستن سگ را یاد گرفته و خودتان انجام دهید . هزینه ابزاری که برای کوتاهی موهای سگ نیاز است معادل با فقط چند جلسه مراجعه به آرایشگاه می باشد و در صورت یادگیری آن دیگر احتیاجی به گرفتن وقت قبلی برای کوتاهی موهای او ندارید هم چنین  یکی از نتایج مثبت این کار قوی تر شدن پیوند شما با سگ تان است . اگر چه ممکن است هر کسی تمایلی به یاد گیری کوتاه کردن نداشته باشد و در این صورت می بایست برای سگ تان یک آرایشگر حرفه ای پیدا کنید زیرا مراقبت از موهای سگ های این نژاد یک امر جدا ناپذیر است . از آن جاییکه گوش های آن ها مستعد ابتلا به عفونت هاست هر هفته آن ها را چک کرده تا مطمعن شوید که داخل شان سالم و صورتی رنگ است و از آن ها هیچ بوی بدی به مشام نمی رسد در غیر این صورت قبل از این که عفونت گوش تبدیل به مشکل بزرگتری شود فورا به دامپزشک مراجعه کنید . در هنگام چک کردن گوش های توله سگ تان می بایست بسیار با احتیاط عمل کنید زیرا این عضو هنوز در حال رشد و شکل گیری و حساس می باشد .
همانند سگ های نژاد های دیگر بقیه روتین نظافت و آراستن سگ های کوکر نیز یکسان است . ناخن های پای آن ها هر چند هفته یک بار باید کوتاه شوند و هرگز نباید به اندازه ای بلند شوند که صدای کشیده شدن آن ها روی زمین را بشنوید . ناخن های بلند موجب احساس ناراحتی برای کوکر در هنگام راه رفتن می شود و ممکن است موجب پاره شدن و یا گیر کردن در وسایل شود که بسیار دردناک و همراه با خونریزی است و یادتان نرود که برای داشتن دندان هایی سالم و بوی خوب دهان به صورت مرتب دندان های آن ها را مسواک بزنید . 

5 نکته که قبل از سرپرستی کوکر ها باید بدانید :

1. این سگ ها بسایر مستعد آلرژی های غذایی هستند . پس در صورتی که مشاهده کردید دوست کوچک تان گوش ها یا پاهایش را می خاراند رژیم غذایی او را بررسی و تغییر دهید و برای ریشه یابی مشکل می توانید به او وهده های غذایی ساده ای که شامل نشاسته و پروتئین شود بدهید ( در این زمینه حتما از متخصص تغذیه و دامپزشک کمک بگیرید ) سپس به آرامی یک ماده غذایی دیگر را به این رژیم اضافه کنید و با گذشت 2 ماه شما قادر به پی بردن ماده آلرژی زا خواهید بود . بعضی از رایج ترین مواد آلرژی زا شامل گوشت گوساله , گوشت مرغ , ذرت , گندم , سویا , شیر و تخم مرغ هستند .
2. جای تعجب نیست که سگ های کوکر برای کار به عنوان سگ های درمانگر بسیار مناسب هستند زیرا آن ها بسیار دوست داشتنی , با محبت و آرام هستند و به همان میزان که زیبا هستند حساس می باشند . می توانید به این همراه و شریک با استعداد خود کارهای مختلف پیشرفته و اطاعت کردن و مهارت های سرعتی در انجام امور و چابک بودن را که در هنگام شکار رفتن با یکدیگر بسیار کارآمد هستند به او آموزش بدهید .
3. در واقع این نژاد در یادگیری چیزهای جدید و اجرای دستورات بسیار دقیق و باهوش هستند . آموزش تمامی کوکر ها نیازمند وقت کافی , صبر و تکرار است و بیشترین موردی که نیازمند این موارد است آموزش دستشویی رفتن آنها در بیرون از خانه است زیرا سگ های این نژاد بسیاربازیگوش هستند و برای ایجاد لکه و کثیفی درون محیط خنه بدنام می باشند و به همین دلیل باید با تشویق و تمرین های زیاد آن ها را به دستشویی رفتن در بیرون از خانه عادت دهید .
4. کوکر ها ممکن است سگ های روپایی گرم و دلربایی به نظر برسند اما هیچ گاه نباید فراموش کرد که آن ها در ذات یک شکارچی ماهر هستند و از آنجایی که بسیار با انرژی و باهوش هستند نیازمند ورزش ها و تمرینات جسمی و روانی روزانه می باشند . از آنجایی که توله سگ های 6 ماهه و کوچک تر در حال رشد هستند نباید تا حد افراطی بازی کنند و خسته شوند . یک پیاده روی کوتاه می تواند آن ها را با دنیای بیرون آشنا کند و موضوعات زیادی را برای فکر کردن برایشان به وجود آورد . اگ چه کوکر های بزرگسال در روز به دو مرتبه پیاده روی نیم ساعته , بازی در فضای بیرون از خانه که با پرچین محصور شده باشد نیاز دارند و هم چنین آن ها از این که شما برایشان دیسک یا توپ پرتاب کنید و آن را برایتان بیاورند بسیار لذت می برند . انجام ورزش و تمرینات به کوکر شما کمک می کند تا در وزن مناسبی قرار بگیرد . آن ها عاشق میان وعده و اسنک هستند و در صورت ورزش نکردن و نداشتن تحرک کافی سریعا دچار اضافه وزن می شوند .
5. قبل از این که تصمیم به خریدن توله سگ کوکر کنید در نظر داشته باشید که ممکن است با توجه به سبک زندگی و شرایطتان سگ های بزرگسال گزینه مناسب تری برایتان باشند زیرا توله سگ ها با این که گوله نمک هستند اما تا زمانی که بزرگ و سگ آرزو های شما شوند نیازمند توجه و صرف زمان زیادی هستند . سگ های بزرگسال کوکر نسبت به توله ها کمتر فعال , خرابکار و نیازمند توجه شما هستند . 

تغذیه سگ کوکر

برای داشتن کوکری با پوست سالم برای آن ها رژیم غذایی انتخاب کنید که دارای اسید های چرب , امگا 6 , اسید لینولئیک و امگا 3 باشد . تحقیقات نشان داده اند که استفاده از این مواد موجب کمک به بهبود و کاهش خارش ها و سوزش های پوستی در سگ ها می شود . پوست کوکر ها می تواند توسط عوامل و محرک های مختلف حساس شود و واکنش نشان دهد از جمله عوامل حساسیت زا می توان به : تماس با چمن , خشکی هوا , کم آبی بدن , گزش حشرات و دیگر موارد اشاره کرد . دقت داشته باشید در صورتی که از امگا 6 بیش از حد استفاده کنید ممکن است منجر به وخیم شدن خارش پوست شود . 
فواید داشتن رژیم متعادل از اسید های چرب فقط منتهی به سلامتی پوست نمی شود بلکه باعث بهبود وضعیت بسیاری از بیماری های جلدی نیز می شود .
یکی از بیماری هایی که سگ های این نژاد را تحت تاثیر قرار می دهد شوره سر است . معمولا ما به پوست به عنوان یک عضو فعال نگاه نمی کنیم در صورتی که طبق اظهارات دکتر کری سلول های پوست هر 21 روز یک بار می میرند و جایگزین می شوند . زمانی که پوست سگ تان دچار شوره شود نشان دهنده این است که سلول ها زودتر از موعد ریخته اند و این مساله رابطه مستقیم با رژیم غذایی سگ دارد . هم چنین کوکر ها مستعد ابتلا به به اختلالات پوستی دیگر به نام درماتوزهستند این بیماری شباهت زیادی به سبوریا  دارد و ممکن است منجر به ترشح بیش از حد چربی پوست یا خشکی بیش از حد و ضخیم شدن غشای پوست شود . درماتوز بر اثر کمبود مواد مغذی ایجاد می شود و درمان آن آسان است فقط می بایست مطمعن شوید که رژیم غذایی سرشار از مواد معدنی و مغذی همراه با مقادیر کافی از ویتامین A  برای کوکر در نظر گرفته اید . بعضی دامپزشک ها استفاده از رتینوئید یا رتینا که از مشتقات ویتامین A  هستند را پیشنهاد می کنند . 

بهترین رژیم غذایی برای کوکر ها چیست ؟

رژیم آن ها می بایست شامل پروتئین ها , کربوهیدرات ها , چربی ها , فیبر و ویتامین ها و مواد معدنی باشد تا مطمئن شوید که سالم و دارای وزنی متعادل هستند .
پروتئین ها کمک می کنند که سگ تان استخوان هایی محکم و ماهیچه هایی قوی داشته باشد که می توان از منابعی مانند گوشت ( گوشت بوقلمون , مرغ بدون پوست و استخوان , گوشت گوساله و بره ) و ماهی ( ماهی سالمون ) در غذای او استفاده کرد . دقت کنید که چربی موجود در گوشت ها را از ان ها جدا کنید همچنین پروتئین ها را می توان در سبزیجات , تخم مرغ و غلات یافت . چربی ها یکی از اجزای جدا نا پذیر و ضروری رژیم کوکر ها را تشکیل می دهد . آن ها از اعضای داخلی بدن محافظت کرده , موجب داشتن پوستی سالم , موهایی براق و چشمانی تمیز می شوند. چربی ها به استحکام استخوان ها و مفاصل کوکر ها کمک می کنند و از ابتلا به آرتروز جلوگیری می کنند . با در نظر گرفتن این که سگ های این نژاد استعداد چاقی دارند می بایست با احتیاط و دقت از چربی در غذا های آن ها استفاده شود . مقادیر زیاد چربی در غذا ها می تواند موجب افزایش سطح کلسترول شود و برای عروق خونی سگ مضر است و اضافه وزن را در پی خواهد داشت . روغن های ضروری و چربی ها را می توان در گوشت مرغ ,گوساله , بره روغن کبد ماهی کاد و سبزیجات ( روغن زیتون , روغن آفتاب گردان ) یافت . کربوهیدرات به میزان کافی در غذا به کوکر ها انرژی لازم برای فعال ماندن در تمام طول روز را می دهد .بسیاری از میوه ها , سبزیجات و غلاتی مانند برنج و  جو دو سر سرشار از کربوهیدرات هستند . کربوهیدرات هایی مانند برنج و گندم فیبر مورد نیاز برای هضم بهتر غذا ها و اجابت مزاج منظم را فراهم می کنند . ویتامین ها و مواد معدنی در سلامت کوکر ها نقش اساسی ایفا می کنند و بسیاری از کارخانه ها به غذای سگ ها مقادیر بیشتری از ویتامین ها و مکمل ها را اضافه می کنند . در صورتی که سگ شما از رژیم غذایی کاملی برخوردار باشد دیگر نیازی به استفاده از مکمل ها نیست . فراموش نکنید که استفاده بیش از حد از ویتامین ها و مواد معدنی می تواند به سلامت کوکر ها آسیب برساند و به همین دلیل همیشه تعادل را حفظ کنید و ابتدا با دامپزشک مشورت کنید . 
(فواید یک رژیم غذایی سالم برای کوکر)
1. افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن سگ
2. مقاومت در برابر بیماری ها 
3. کمک به بهبود و کاهش آلرژی ها
4. مستحکم شدن ساختار استخوان ها و عضلات
5. بهبود سیستم گوارشی و دفع
6. داشتن پوست سالم و موهایی براق
با بالا رفتن سن سگ ها از میزان فعالیت آن ها کاسته می شود به این معنی که بدن آن ها دیگر کالری زیادی برای متناسب ماندن نمی سوزاند و ناگزیر در طول زمان این کالری های سوزانده نشده تبدیل به چربی می شوند و اگر به طرز صحیحی با این وضعیت مقابله نشود منجر به اضافه وزن می شود . برای یک سگ در سن بالا وزن کم کردن کار بسیار سختی است خصوصا اگر او نتواند تا حدی که باید ورزش کند و به همین دلیل بهتر است قبل از اتفاق افتادن چنین شرایطی دست به کار شوید .

برای کوکر ها غذا های خشک مناسب تر است یا تر ؟

غذا های خشک یا کیبل KIBBLE : کیبل ها مانند بیسکوییت های خشک کوچکی هستند که یک وعده غذایی کامل را تشکیل می دهند و به غیر از آب از تمامی مواد غذایی که بدن کوکر ها به آن نیاز دارند و دارای ویتامین ها , املاح معدنی , برنج , جو دوسر و روغن های ضروری می باشند برخوردارند. آن ها در طعم های مختلف از جمله بره , سالمون , خرگوش و مرغ عرضه می شوند . غذا های خشک بوی خاصی ندارند و استفاده از آن ها راحت تر و تمیز تر است . 
• کیبل ها برای دندان های کوکر ها به دلیل داشتن بافتی ترد و برشته مناسب هستند زیرا به از بین بردن پلاک دندان ها قبل از این که روی هم جمع و سخت شود کمک می کنند.
• غذای خشک نسبت به غذا های دیگر ممکن است گران تر باشد اما از آنجاییکه یک غذای کامل می باشد و هیچ اضافات و باقی مانده ای ندارد ارزش پولی که برایش صرف شده را دارد . 
• گاهی اوقات توله سگ ها به سختی می توانند کیبل بخورند و از خوردن آن ها خودداری می کنند از همین رو غذایی تر که نرم تر و با رایحه خوبی است مناسب تر می باشد . اگر توله سگ تان طرفدار کیبل نیست می توانید قبل از وقت شام غذای او را 5 الی 10 دقیقه با آب خیس کنید تا نرم تر و خوردن آن آسان تر شود . به مرور تا زمانی که کوکر  بتواند کیبل خشک بخورد از میزان آب استفاده شده در کیبل ها بکاهید .  
غذای تر : بسیاری از صاحبان سگ ها ترجیح می دهند از غذای تر استفاده کنند اما بهتر است به دلایل زیر از مصرف آن ها خودداری کنند :
• غذا های تر ممکن است همیشه مغذی نباشند . علاوه بر آن اکثرا می بایست برای بالا بردن کیفیت محصول به آن ها بیسکوییت اضافه شود تا یک وعده غذایی کامل شوند .
• به یاد داشته باشید که همیشه برچسب روی قوطی غذا را با دقت بررسی کنید تا حاوی میزان درستی از مواد مغذی باشد .
• این دسته غذا ها ممکن است گاهی اوقات بوی خاصی بدهند ( که از نظر سگ شما خوشمزه است ) و اغلب می بایست پس از باز شدن درب قوطی در یخچال نگهداری شوند .  
• در صورتیکه سگ تان غذایش را کامل نخورد مقداری که در ظرف مانده سریع خشک  و غیر قابل خوردن می شود و منجر به جذب حشرات و مگس ها می شود و ظرف غذا مجدد نیاز دارد تا تمیز شود.

سلامت سگ کوکر

کوکر ها نژاد سالمی هستند و می توان از آن ها طول عمری بین 12 تا 15 سال را انتظار داشت اگر چه ممکن است در سال های آخر زندگی شان دچار مشکلات یا بعضی بیاری ها شوند . با بالا رفتن سن سگ کوکر شما مستعد ابتلا به نارسایی کلیه ها , نارسایی قلب و سرطان می شود . در موارد نادر گاهی اوقات سگ های کم سن و جوان تحت تاثیر بیماری های ارثی از جمله آتروفی پیشرفته چشم قرار می کیرند علایم این بیماری ارثی از سن 5 سالگی شروع می شوند و منجر به کور شدن آن ها می شوند .
کوکر ها همانند سایر نژاد سگ ها مستعد ابتلا به بیماری هایی از جمله موارد زیر می باشند :
• آتروفی پیش رونده شبکیه ( PROGRESSIVE RETINAL ATROPHY  )
این بیماری به پیشروی  از بین بردن شبکیه چشم گفته می شود که طی آن کم کم بینایی از دست می رود و نهایتا منجر به کوری سگ می شود .
• آب مروارید ) CATARACTS ) یک لایه ابر مانند که بر روی چشم ایجاد می شود . 
• آب سیاه ( GLAUCOMA  ) به حالتی گفته می شود که در آن فشاری درون حدقه چشم به وجود می آید . 
• ناهنجاری های چشمی ( EYE ABNORMALITIES  ) : در صورتی که شما هر گونه لکه قرمزی درون چشم کوکر ها مشاهده کنید , یا اگر ببینید او صورتش را زیاد بمالد فورا برای چکاپ به دامپزشک مراجعه کنید . 
• کم خونی همولیتیک خود ایمنی AIHA ( AUTOIMMUNE HEMOLYTIC ANEMIA  ) 

صفات رفتاری کوکر ها

کوکر سرزنده و شاداب بسیار باهوش و مورد اعتماد است و با وجود این که غریزه قوی برای شکار کردن دارد اما اغلب اوقات به عنوان یک همدم و شریک در خانه محسوب می شود . زمانی که در کنار خانواده است بسیار مطیع و با محبت است . ابتدا در برخورد با غریبه ها می تواند کمی خوددار باشد اما کم کم با آن ها صمیمی می شود . کوکر ها دوستان خوبی برای کودکان هستند : نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک که به وسیله آن ها به آسانی اذیت شوند و آسیب ببینند . هنگامی که سگ های این نژاد با دیگر حیوانات از جمله گربه ها بزرگ شوند دوستان صمیمی و نزدیکی می  شوند . کوکر ها بسیار سریع یاد می گیرند اما روحیه حساسی دارند . اگر چه برای سال های متمادی از این نژاد فقط به عنوان سگ های همدم و همراه یاد می شد اما کوکر ها می توانند در مسابقات میدانی موفق باشند و از آن ها در شکار استفاده شود . سگ های این نژاد استعداد های زیادی دارند و به غیر از گردش در اطراف خانه با وجود اینکه از بودن با صاحب شان لذت می برند می توانند کار های بیشتری انجام دهند . 
حتی آرام ترین و مودب ترین سگ ها نیز در صورت بی حوصله شدن یا تربیت نشدن به میزان مشخصی از رفتار های نامطلوب به عنوان مثال کندن زمین و پارس کردن برخوردارند . در مورد کوکر ها این رفتارها از 6 ماهگی شروع می شود و تقریبا تا یک سالگی ادامه پیدا می کند و اگر در همان سن او را تحت کنترل در نیاورید پارس کردن آن ها ممکن است دردسر ساز شود . از روز اولی که توله سگ تان را به خانه آوردید شروع به تربیت او کنید . حتی از زمان  8 هفتگی آن ها قادر به درک آموزش های شما هستند و لازم نیست تا 6 ماهگی صبر کنید زیرا در این صورت ممکن است با یک سگ لجوج که بیشتر شخصیتش شکل گرفته رو به رو شوید . در صورت امکان در سن 10 تا 12 هفتگی توله ها را به کلاس های مهد کودک مخصوص سگ ها ببرید و آن ها را اجتماعی بار بیاورید . هر چند می بایست دقت داشته باشید که برای شرکت در این کلاس ها ابتدا باید واکسن  های بخصوصی ( از جمله واکسن سرفه kennel ) حتما به کوکرتان تزریق شده باشد و بسیاری از دامپزشکان پیشنهاد می کنند که تا قبل از این که سگ تان را واکسینه کنید تا جایی که امکان دارد او را در معرض تعامل با دیگر سگ ها یا مکان های عمومی قرار ندهید.

تربیت سگ کوکر

آموزش خوب به داشتن رفتار خوب در کوکر ها ختم می شود . ما به کودکانمان تخیص خوب از بد و رفتار مودبانه را یاد می دهیم پس دلیلی ندارد که این کار را برای سگ یا حیوان خانگی مان انجام ندهیم . متاسفانه بسیاری از سگ های این نژاد به دلیل این که صاحب شان از پس آن ها برنیامده سر از پناهگاه های حیوانات در می آورند و این عمل زمانی که سگ به خوبی آموزش ببیند لزومی ندارد انجام شود . شیوه های آموزشی بسیاری وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان سگ تان را بدون هیچ مشکل رفتاری بزرگ کنید و به او یک زندگی شاد را هدیه بدهید و در ادامه به 2 روش اشاره می شود .
سگ های کوکر بسیار بازیگوش , اجتماعی و با نشاط هستند و این ویژگی ها باعث شده آن ها به بهترین حیوان خانگی تبدیل شوند . خوشبختانه تربیت این سگ ها بسیار آسان است خصوصا در زمانی که توله هستند . آموزش این سگ ها نیازمند صبر , تحمل و تکرار بسیار است . 

آموزش سگ برای استفاده از باکس

در این آموزش می بایست ابتدا برای او از مغازه های مخصوص لوازم حیوانات خانگی یک باکس تهیه کنید . باکس ها دارای ابعاد و سایز های مختلف هستند و از مواد متنوعی مانند فلز , پلاستیک یا پارچه ساخته شده اند . هنگامی که سگ شما درست آموزش ببیند باکس خود را به عنوان یک پناهگاه و مکان آرامش بخش میبیند نه جایی برای تنبیه شدن . 
اگر سگتان توله است اجاره کردن یک باکس از پناهگاه حیوانات را در نظر بگیرید زیرا او به زودی بزرگ شده و سایز باکس برایش کوچک می شود و با این کار می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید . 

• باکس شما می بایست فضای کافی برای چرخیدن و ایستادن سگ داشته باشد پس هنگام خرید باکس حتما او را همراه خود ببرید تا مطمئن شوید که انتخاب مناسبی خواهید داشت . 

• به میزانی که داخل باکس فضای راحتتری داشته باشد همان قدر سگ تان زمان بیشتری را در آن می گذراند . می توانید باکس را در جاهایی که رفت و آمد بیشتری می شود از جمله اتاق پذیرایی قرار دهید و درون آن خوراکی , بالشت کوچک و نرمی برای استراحت و خوابیدن و اسباب بازی های مورد علاقه اش را جای دهید . می توانید در باکس را بردارید تا سگ تان به راحتی در آن رفت و آمد داشته باشد . ممکن است چند روز طول بکشد تا کوکر به باکس خود عادت کند به همین دلیل به او سخت نگیرید و زمان کافی را در اختیارش بگذارید . در هنگام غذا دادن ظرف غذای او را داخل باکس بگذارید تا یاد بگیرد برای غذا خوردن باید به آن جا برود 

• در زمان غذا خوردن می توانید در را روی او ببندید تا یاد بگیرد زمانی را درون باکس بماند و اگر شروع به ناله کردن کرد ابتدا صبر کنید تا ساکت شود سپس در را برایش باز کنید زیرا اگر هنگامی که ناله می کند در را باز کنید عادت می کند تا به وسیله اینکار کارهایش را پیش ببرد . زمانی که قصد ترک خانه را دارید او را تشویق کنید تا مانند قبل به درون باکس برود . سعی کنید هنگام خروج و ورود به خانه آرامش خود را حفظ کنید تا کوکر نیز آرام بماند . 

آموزش دستشویی رفتن

به یاد داشته باشید که می توانید همزمان با آموزش قبلی این روش را نیز به کار ببرید . زمانی که او را بیرون بردیدبه او آزادی بدهید تا جایی که می خواهد را برای دستشویی رفتن انتخاب کند و ممکن است او به جای علف ها جایی که خاک باشد را انتخاب کند . او را از مناطقی که مناسب نیستند به عنوان مثال حیاط همسایه تان یا جایی که گل و گیاه روییده دور کنید . اگر در پشت خانه تان یک حیاط کوچک که با پرچین محصور شده است دارید نیازی نیست که او را بیرون ببرید . 
فراموش نکنید هر جایی را که اولین بار انتخاب کرد هر بار مجدد او را به همان جا ببرید . این نژاد نسبت به تنبیه شدن بسیار حساس است بنابراین در صورتی که به جای بیرون در فضای درون خانه دستشویی کردند به هیچ عنوان آن ها را تنبیه نکنید و در صورتی که متوجه شدید که قصد انجام این کار را در درون خانه دارد می توانید با صدای بلند دست زدن حواس او را پرت کرده و به سرعت کوکر را به منطقه مورد نظر برده تا آنجا اجابت مزاج کند . می توان بعد از مشخص شدن مکان برای یادآوری دستشویی کردن از کلمات دستوری دلخواه استفاده کرد و منتظر شوید که او آن را اجرا کند . از آنجایی که ممکن است او در ابتدا معنی حرف شما را متوجه نشود بعد از دستشویی رفتن به او جایزه خوراکی بدهید  
به یاد داشته باشید ممکن است کوکر به دفعات زیادی برای یاد گرفتن دستشویی در نقطه مورد نظر نیاز داشته باشد . 

انتخاب پرورش دهنده سگ کوکر

پیدا کردن یک پرورش دهنده خوب کلیدی ترین امر در یافتن توله سگ مناسب شماست زیرا این اشخاص می توانند به راحتی شما را با سگ مورد علاقه تان آشنا کنند و بدون هیچ سوالی تمامی مدارک و گواهی نامه های سلامت لازم را برای بررسی در اختیار شما قرار دهند و بیشتر از این که به فکر پر کردن جیب شان باشند به فکر پیدا کردن یک صاحب و خانه ای مناسب برای توله سگ های شان هستند . یک پرورش دهنده معتبر با روی خوش از شما برای پرسیدن تمامی سوالاتی که در ذهن دارید استقبال می کند و از شما خواهد پرسید که چه زندگی و امکاناتی را می توانید برای او فراهم کنید و با شما درباره تاریخچه پرورش این نژاد , مسایل مربوط به سلامتی , دلیل برتری و ویژگی های مثبت سگ مورد نظر نسبت به سایر نژاد ها صحبت خواهد کرد.
با پرورش دهنده صحبت کنید و به صورت کامل ویژگی های مورد نظرتان از سگی که دوست دارید داشته باشید را توصیف کنید و از او در انتخاب سگ راهنمایی بخواهید . پرورش دهنده ها به صورت روزانه توله سگ ها را می بینند و از آن ها شناخت کامل دارن به همین دلیل می توانند با توجه به سبک زندگی و شخصیت شما پیشنهاد های خوب و کارامدی بدهند . 
از مراجعه به افرادی که دوست دارند به سرعت از دست توله سگ شان خلاص شوند بپرهیزید و هم چنین می بایست به یاد داشته باشید که خریدن سگ های کوکر از وب سایت ها کار بسیار ریسکی می باشد زیرا آن ها منبع مجازی هستند و موثق نیستند و ممکن است آن چیزی که به شما تحویل می دهند با چیزی که انتظارش را داشتید تفاوت زیادی داشته باشد . همانند زمانی که با وسواس برای خرید یک ماشین یا یک وسیله گران قیمت صرف کرده و برای آن تحقیق می کنید به همان میزان برای انتخاب سگ تان تلاش کنید زیرا این کار در آینده موجب ذخیره پول بیشتری برای شما خواهد شد و از خیلی از ضرر ها جلوگیری خواهد کرد .  
توله ای که شما خریداری می کنید باید در محیطی تمیز , پدر و مادری با سابقه سلامتی کامل و گواهی های مربوطه داشته باشد و برای شخصیت و داشتن صفات رفتاری مناسب تست شده باشد و هم چنین دامپزشک آن را چک کرده باشد . 

چند واقعیت درباره سگ کوکر

1. حتی سگ هایی که به خوبی پرورش داده شده باشند نیز خیلی حساس هستند و به همین دلیل بسیار مهم است که در طی پروسه یادگیری از دادن جایزه خوراکی و تشویق و نوازش غافل نشوید .
2. زمانی که توله سگ های کوکر سه چهار روزه هستند دم آن ها را کوتاه می کنند و از آنجایی که این مسئله یک عمل جراحی زیبایی است مورد توجه و بحث جنجالی در بسیاری از مذاکرات واقع شده است اگر چه طبق اظهارات پرورش دهندگان این امر به محافظت از دم آن ها از آسیب دیدن در مسابقات و آزمایش های میدانی کمک می کند . 
3. آیا می دانستید مجری معروف هالیوود خانم ( اوپرا وینفری ) صاحب 2 سگ کوکر به نام سوفی و سالامون است . در سال 2010 طراح معروف رالف لورن با استفاده از رنگ کوکر های اوپرایک ژاکت کشمیر طراحی کرد و به طرفدارانش هدیه داد.
4. اگر به دنبال یک همدم هستید که مانند یک سایه همراه تان باشد سگ نژاد کوکر انتخاب بسیار مناسبی برای شماست . این سگ وفادار دوست داشتنی که معمولا بیشتر از 30 پوند ( معادل 13.6 کیلوگرم ) وزن ندارد از این که شما را دنبال کند لذت می برد و به همین دلیل از او انتظار بیشتری نداشته باشید که مانند سایر نژاد ها بر روی قالی دراز بکشد و نظاره گر گذشت عمرش باشد .
5. این نژاد از این که بخشی از زندگی انسان ها باشد لذت می برد و به راحتی خودش را با شرایط وفق می دهد و به همین علت آن ها را کاندید های خوبی برای به سرپرستی قبول کردن می دانند . این سگ ها مشتاق ایجاد پیوند با صاحب شان و خوشحال کردن او هستند و از این که زمان زیادی را با اعضای خانواده ( در هر سنی ) بگذرانند لذت می برند . 
6. کوکر ها قادر هستند به راحتی با دیگر حیوانات خانگی از جمله گربه ها ارتباط برقرار کنند .
7. از آنجایی که کوکر ها از محبوبیت بسیاری برخوردارند می بایست برای پیدا کردن یک پرورش دهنده خوب که زمان خود را به بهتر کردن و ارتقا این نژاد اختصاص داده تحقیقات لازم را به عمل بیاورید . 
8. سگ های این نژآد ممکن است زیاد پارس و سر و صدا کنند و به همین دلیل همیشه باید از دستور ( ساکت باش ) در آموزش آن ها استفاده کنید . 
9. کوکر ها بسیار به راضی نگهداشتن خانواده شان علاقمند هستند اما به یاد داشته باشید که در اصل آن ها از نژاد سگ های شکاری هستند و اگر در هنگام پیاده روی دیدید که دنبال پرندگان یا سایر حیوانات کوچک می دوند متعجب نشوید و همیشه در فضا های باز برای آن ها از قلاده مخصوص شان استفاده کنید .
10. کوکر ها دارای روحیه ای لطیف هستند و در تربیت آن ها نباید از روش های پرخاشگرانه استفاده شود زیرا باعث ترسو شدن سگ می شود . برای گرفتن نتایج دلخواهتان می بایست روش هایی که با آرامش همراه است را به کار ببرید . 
11. کوکر هایی که خوب پرورش داده شده باشند , دوست داشتنی , آرام و مهربان و به طور باور نکردنی برای هر خانواده و با هر سایز خانه ای مناسبند و بالعکس سگ های این نژاد که به درستی آموزش داده نشده باشند بسیار عصبی و بی حوصله و مردم گریزند . از همین رو می بایست سگ های این نژاد را از یک پرورش دهنده مسئولیت پذیر , با تجربه و مطمئن خریداری کرد . 
12. آن ها در آزمایش های میدانی , آزمایش های شکار کردن , دوره های مربوط به اطاعت کردن دستورات , مسابقات سرعتی و دیگر نمایش ها و فعالیت های مخصوص سگ ها بسیار رقابتی عمل می کنند . 

Call Now Button